reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Rynek komponentów | 14 czerwca 2018

Qualcomm ma ponad 40% rynku procesorów aplikacyjnych do smartfonów

Wartość rynku procesorów aplikacyjnych do smartfonów w 2017 roku spadła o 5% r/r, osiągając 20,2 mld USD – raportuje Strategy Analytics.
Pierwsza piątka graczy na rynku procesorów aplikacyjnych do smartfonów to Qualcomm, Apple, MediaTek, Samsung LSI i HiSilicon. Lider zestawienia, Qualcomm ma 42% udziałów w tym rynku, kolejny w rankingu Apple – 22%, a MediaTek – 15%. Większość firm z TOP 5 w 2017 roku odnotowało wzrost sprzedaży, za wyjątkiem MediaTek, które wraz ze Spreadtrum ma na koncie spadek.

Produkcją procesorów aplikacyjnych do smartfonów w 2017 roku nadal w przeważającej większości zajmowało się TSMC, z którego linii zeszło 2/3 tych chipów, ale jest to mniej niż w roku 2016, gdy tajwańska firma wyprodukowała ¾ omawianych procesorów. Głównym wygranym jest tu Samsung Foundry, który zwiększył udziały w rynku przede wszystkim dzięki Qualcomm i Samsung LSI.

Strategy Analytics podaje również, że 14% mobilnych procesorów aplikacyjnych wyprodukowanych w 2017 roku powstało przy wykorzystaniu procesu technologicznego 10 nm i były to chipy głównie firm Apple, HiSilicon, Qualcomm i Samsung LSI.

Zdecydowaną większość natomiast, bo 88% wszystkich procesorów aplikacyjnych do smartfonów stanowiły chipy 64-bitowe, których rok wcześniej, w 2016, było 71%.Źródło: © Strategy Analytics

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 11:45 V11.5.4-1