reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© gewwer dreamstime.com Rynek komponentów | 22 maja 2018

Samsung zwiększył przewagę nad Intelem

Trzynaście z piętnastu największych firm z rankingu dostawców półprzewodników w pierwszym kwartale tego roku odnotowało dwucyfrowy wzrost przychodów.
Firma analityczna IC Insights opublikowała ranking największych dostawców półprzewodników (układy scalone i komponenty O-S-D – optoelektroniczne, sensory i dyskretne) na podstawie przychodów wypracowanych w pierwszym kwartale 2018 roku.

W pierwszej piętnastce znajduje się 8 firm z kwaterami głównymi w Stanach Zjednoczonych, 3 – w Europie, 2 – Korei Południowej i po jednej w Japonii i Tajwanie (Broadcom w kwietniu tego roku przeniósł siedzibę główną z Singapuru do Stanów Zjednoczonych). Na liście IC Insights jest jedna firma pure play, czyli TSMC oraz czterech dostawców fabless.

W 1Q2018 sprzedaż pierwszej piętnastki wzrosła średnio aż o 26% r/r, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż wyniósł wzrost na globalnym rynku półprzewodników w tym okresie (+20%). Liderami wzrostu, jak nietrudno się domyślić, byli dostawcy pamięci, czyli Samsung, SK Hynix oraz Micron, każdy z nich odnotował przychody ponad 40% większe niż w pierwszym kwartale 2017 roku.Intel swoją palmę pierwszeństwa po raz ostatni dzierżył w pierwszym kwartale 2017 roku, bo już w drugim kwartale zeszłego roku odebrał mu ją Samsung. Ta przewaga rośnie, bo w 1Q2017 Samsung miał przychody o 5% mniejsze niż Intel, a w 1Q2018 koreański dostawca półprzewodników odnotował sprzedaż o 23% większą niż Intel w tym okresie.

Warto dodać, że w 1Q2018 przychody Samsunga z sektora pamięci stanowiły 83% całkowitych obrotów pochodzących ze sprzedaży półprzewodników. Rok wcześniej, w 1Q2017 ten odsetek wynosił 77%, a w 1Q2016 – 71%.

© IC Insights

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1