reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com Biznes | 01 lutego 2018

Samsung i Apple kupują 19.5% światowych dostaw półprzewodników

Według analizy firmy Gardner, obie firmy kupiły w 2017 roku półprzewodniki warte 81.8 mld USD, o 20 mld USD więcej niż rok wcześniej.
Gardner przewiduje, że do roku 2021 czołowych 10 OEM będzie odpowiedzialnych za zakupy przeszło 45% półprzewodników.

‘Samsung Electronics wraz z Apple nie tylko utrzymały pierwszą oraz drugą pozycję w światowym rankingu, lecz nawet znacznie zwiększyły swój udział w światowych zakupach półprzewodników w roku 2017’ komentuje Masatsune Yamaji, analityk Gartner ‘Obie firmy dzierżą czołowe pozycje nieprzerwanie od roku 2011 i wywierają znaczący wpływ na trendy technologiczne i cenowe w całym przemyśle półprzewodników’.

Osiem spośród dziesięciu firm ujętych w rankingu 2018 pozostało w czołowej dziesiątce, a pierwsza piątka pozostała bez żadnych zmian. LG Electronics powróciło do pierwszej dziesiątki, w której zadebiutował także Western Digital z zakupami na poziomie 1.7 mld USD. BBK Electronics awansowało o jedną pozycję na miejsce szóste, zwiększając zakupy do poziomu 5.7 mld USD.

Wstępny ranking 10 firm dokonujących największych zakupów półprzewodników [mln USD].

2016 Rank 2017 RankCompany20162017Market ShareGrowth %
11Samsung Electronics31,42643,10810.337.2
22Apple30,39038,7549.227.5
33Dell13,54415,7023.715.9
44Lenovo13,38414,6713.59.6
55Huawei10,79214,2593.432.1
76BBK Electronics6,41112,1032.988.8
67HP Inc.8,9069,9712.412.0
88Hewlett Packard6,1247,1991.717.5
119LG Electronics5,1626,5371.626.6
1310Western Digital4,4706,2101.538.9
Others212,906251,20659.918.0
Total343,514419,720100.022.2
Source: Gartner (January 2018)

Znaczący wzrost cen na rynku pamięci DRAM oraz NAND flash wywarł silny wpływ na ranking 2017. Większość firm OEM, nawet tych największych, nie było w stanie całkowicie uniknąć ryzyka braków dostaw oraz wzrostu cen w roku 2017. Co więcej, braki występowały nie tylko na rynku pamięci, lecz także w innych segmentach rynku, takich jak mikrokontrolery, elementy dyskretne czy nawet komponenty pasywne.

Z drugiej jednak strony, OEM które odniosły największy sukces rynkowy, wyróżniają swoje produkty na tle innych poprzez stosowanie swoich własnych konstrukcji półprzewodników. Wzrost popularności własnych konstrukcji jest istotnym zagrożeniem dla dalszego rozwoju tradycyjnych firm oferujących półprzewodniki.

W ostatnich 10 latach udział zakupów 10 największych firm OEM w światowym rynku znacząco wzrósł, z poziomu 31% do 40% obecnie. Analitycy przewidują, iż trend ten będzie kontynuowany i do roku 2021 udział pierwszej dziesiątki wzrośnie do 45%.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-1