reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 16 czerwca 2017

Rekonfigurowalny, wielofunkcyjny układ WSe2 – czyli 3 w 1

Trzy funkcje w pojedynczym elemencie półprzewodnikowym. Dzięki temu układy mogą stać się bardziej zaawansowane, a jednocześnie prostsze i mniejsze. Czy (w niektórych zastosowaniach) technologia ta wyprze CMOS?

Naukowcy z SUNY – Politechniki w Albany, NY, opracowali niezwykłe, miniaturowe urządzenie dwuwymiarowe (2D), mogące pełnić aż trzy funkcje, w formacie klasycznego tranzystora. Ma to być krok ku jeszcze większej miniaturyzacji, dzięki możliwości upchania większej ilości funkcji na tej samej powierzchni, w porównaniu do rozwiązań opartych na klasycznych tranzystorach. Efekty swoich prac szczegółowo opisali w artykule pt. „Three fundamental devices in one: a reconfigurable multifunctional device in two-dimensional WSe2”. Opisuje on maleńki układ, stworzony w oparciu o dwuwymiarowe elementy z wolframu diselenu (WSe2). Naukowcom udało się znaleźć sposób na to, by zmieniać półprzewodnikowe zachowanie materiałów. Aby uprościć konstrukcję i proces tworzenia, a także zajmowaną przestrzeń, naukowcy opracowali rekonfigurowalne urządzenie, które może zmienić się (pod względem zachowania) w jedno z trzech:
  • diodę prostowniczą p-n,
  • tranzystor MOSFET (do sprawnego przełączania),
  • tranzystor bipolarny (dla wzmocnień prądowych).
Tego typu konstrukcje już powstają, jednak często są skomplikowane i zajmują sporo miejsca. Dzięki pracy naukowców z SUNY możliwe będzie zawarcie tych trzech funkcji w pojedynczym małym elemencie. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu układowi bramek, które odpowiadają za aktywację wymaganej funkcji i pracy kanałów p-n. Naukowcy chcą przenieść swoje odkrycie w rzeczywiste układy i urządzenia. Dzięki temu układy elektroniczne mogą stać się bardziej zaawansowane. Liczą oni także na to, że implementacja tej technologii pozwoli budować urządzenia bardziej kompaktowe i prostsze, niż to ma miejsce w przypadku używania technologii CMOS.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 12 2019 07:31 V14.7.10-1