reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 12 czerwca 2017

Grafen w scalaku – bardzo szerokie spektrum

Nowy sensor obrazu stanowić może przełom. Dzięki niemu możliwe będzie przechwytywanie światła niewidzialnego, także w nocy w zupełnej ciemności. A wszystko to dzięki połączeniu technologii grafenowej i CMOS.
Naukowcy z Hiszpańskiego Instytutu Badań nad Fotoniką (IFCO) opracowali niezwykły sensor obrazu. Udało im się połączyć grafenowe kropki kwantowe z technologią CMOS, tworząc niezwykły sensor, który cechuje się możliwością przechwytywania światła w szerokim zakresie światła, nie tylko widzialnego.

Sensor ten jest w stanie jednocześnie przechwytywać światło widzialne, podczerwone i ultrafioletowe, a także zakres odpowiadający częstotliwościom sięgającym kilku THz. Jest to pierwszy tego typu układ, który ma znaleźć zastosowanie w wielu nowoczesnych aplikacjach.

Mowa tu o aplikacjach optoelektronicznych, takich jak optyczne systemy komunikacji i przesyłania danych lub bardzo czułe systemy pomiarowe. Pełny zakres przechwytywanego światła zaczyna się od 300 nm, a kończy na około 2000 nm. Rozdzielczość sensora wynosi 388 na 288 pikseli. Wielkość elementu pomiarowego wynosi około 15 na 14 mm.

Możliwość przetwarzania światła podczerwonego w zakresie od 1100 do 1900 nm pozwala na wykrywanie świecenia atmosferycznego w nocy, co umożliwi tworzenie pasywnych systemów wizyjnych. Umożliwi to „widzenie” nawet w zupełnej ciemności, przy czystym niebie, jak podaje profesor Gerasimos Konstantatos.

Dzięki temu, sensor ten może znaleźć zastosowanie nie tylko w specjalistycznych zastosowaniach, ale też urządzeniach codziennych, jak np. kamery w wielu urządzeniach (w tym w smartfonach), systemy kontroli przeciwpożarowej, systemy bezpieczeństwa i kamery ochrony, jak również systemy wizyjne w motoryzacji, medycynie, itd. Choć oczywiście potrzebny będzie dalszy rozwój tej technologii, pozwalającej na osiąganie wyższych rozdzielczości.

Jak zapewnia jeden z naukowców, Stijn Gossens: „do budowy sensora nie wykorzystano tutaj skomplikowanych metod przetwarzania materiałów, ani procesów wzrostu. Dzięki temu stworzenie takiego sensora jest proste i tanie”. Co też ciekawe, dzięki swoim właściwościom, element sensoryczny można też umieszczać na elastycznym podłożu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2