reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© gewwer dreamstime.com Rynek komponentów | 12 grudnia 2016

10 największych firm fabless

Świeżutki ranking przygotowany przez TrendForce opiera się na prognozie przychodów firm fabless na 2016 rok. Pierwsze miejsce bez niespodzianek – Qualcomm.
Pierwsza trójka w rankingu największych producentów fabless ma się przedstawiać nastepująco: Qualcomm, Broadcom i MediaTek. I chociaż na oficjalne podsumowania finansowe roku 2016 trzeba jeszcze będzie poczekać, liderzy zestawienia pozostaną bez zmian, bo te trzy fimy odpowiadają łącznie za 65% przychodów generowanych przez producentów fabless z pierwszej dziesiątki.

Zmiany w rankingu w porównaniu z rokiem poprzednim wynikają głównie z przeprowadzonych w tym czasie fuzji i akwizycji. Przykładem może być Avago, które zimą 2016 roku sfinalizowało przejęcie Broadcomu - i właśnie pod tą nazwą występuje obecnie – firma wspięła się na drugie miejsce.

Jak widać w poniższej tabeli, dokładnie połowa firm z TOP10 odnotuje w 2016 roku wzrost przychodów, a połowa – spadek. Rekordzistą wzrostu będzie Realtek (+22,5%) – firma nowa w zestawieniu. Ale MediaTek również imponuj0e ponad 17% wzrostem, który jest efektem zarówno rozwoju poprzez przejęcia, jak i dużego popytu na produkty firmy ze strony chińskich producentów smartfonów.

Lider rankingu, Qualcomm, musi się natomiast zmagać z silną konkurencją ze strony MediaTek, ale przede wszystkim dużych chińskich projektantów chipów. Przykładowo HiSilicon i Spreadtrum mocno postawiły w ostatnim czasie na rozwój technologiczny, a w dodatku HiSilicon dostarcza duże ilości chipów dla Huawei. Ciosem dla Qualcomma była także decyzja Samsunga o przerwaniu produkcji Galaxy Note 7.

Spadek przychodów odnotował też Broadcom, ale wynika ona ze sprzedaży biznesu Wireless Internet of Things firmie Cypress.TrendForce podkreśla, że firmy HiSilicon i Spreadtrum nie podały jeszcze danych finansowych i dlatego nie są obecne w rankingu.

© TrendForce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2