reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© vinnstock dreamstime.com Rynek komponentów | 23 czerwca 2016

Stabilizacja cen pamięci DRAM w 2017 roku

Dostawcy są pod ogromną presją: średnie kontraktowe ceny pamięci DRAM spadały w ciągu 19 minionych miesięcy.
DRAMeXchange, dział firmy analitycznej TrendForce, raportuje, że średnia cena sprzedaży DDR4 w maju wynosiła 1,31 USD, natomiast DDR3 – 1,25 USD.

Sytuacja może się poprawić w trzecim kwartale tego roku, gdy popyt ze strony producentów komputerów PC będzie największy, a chińscy dostawcy smartfonów będą kontynuować rozwój produkcji. W tym samym czasie można się spodziewać sporego zapotrzebowania na pamięci w związku z wypuszczeniem na rynek iPhone’a 7/7Plus. iPhone 7 oraz 7 Plus będą wyposażone w kości – odpowiednio – 2GB oraz 3GB.

Eksperci DRAMeXchange zauważają też, że dostawcy pamięci będą zwalniać tempo inwestycji w technologie produkcyjne, co również wpłynie na stabilizację cen pamięci DRAM.

Prognoza dotycząca wolumenu produkcji w drugiej połowie roku dla SK Hynix w technologii 21 nm oraz Microna w technologii 20 nm została obniżona w związku z rentownością – według analityków, producenci zdają sobie sprawę, że przejście na coraz bardziej zaawansowane (a przy tym bardziej skomplikowane) technologie produkcji będzie się wiązać jedynie z niewielką poprawą zysków.

Analityk DRAMeXchange, Avirl Wu dodaje, że trzech głównych dostawców pamięci planuje przesunięcie swoich zasobów produkcyjnych z sektora PC do mobilnego, by sprostać popytowi, który pojawi się w trzecim kwartale. Co więcej, producenci tych układów scalonych w tym roku łącznie zwiększą dostawy o 23,1%, czyli o prawie 2 pp mniej niż przewidywano. Nie ma więc mowy o powrocie do wzrostu na poziomie 30-50%.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-1