reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 12 lutego 2016

„Zawsze włączony” sensor obrazu

Nowe matryce CMOS cechują się rozdzielczością QVGA. To co ma je wyróżniać, to niskie zużycie energii. Mogą być więc być stale aktywne, nawet w aplikacjach przenośnych lub IoT. Mogą skutecznie wykrywać ruch przed sobą.
Firma Himax Imaging (Tajwan) przedstawiła komponent oznaczony symbolem HM01B0. Jest to ciekawy sensor obrazu, chociaż nie najmocniejszy. Cechuje się rozdzielczością QVGA. Klatki obrazu przechwytywane są z prędkością 30 FPS.

Jest to sensor wykorzystujący technologią CMOS. Do pracy wymaga jedynie 2 mW. Tutaj też klaruje się najciekawsza zdolność tego komponentu. Jak podaje producent, układ ten może być z powodzeniem aktywny niemal bezustannie, nie zużywając przy tym znacznych ilości energii.

Może być więc wykorzystywany w wielu aplikacjach, pomagając w realizacji takich funkcji jak rozpoznawanie gestów, pomiar zbliżeniowy, śledzenie obiektów (poruszających się) czy też rozpoznawanie obrazów (wzorców).

W strukturze tego sensora wbudowano funkcję wykrywania ruchu. Sygnał informujący o wykryciu ruchu przekazywany jest na dodatkowe wyprowadzenie (przerwaniowe). Matryca wykonana jest w technologii 3.6 um (wielkość pojedynczego piksela), co ma pozwalać na przechwytywanie słabego światła (wysoka czułość pozwala wyłapywać światło o sile tak małej jak 1 lux).

Układ może być wykorzystany w urządzeniach przenośnych, IoT, urządzeniach wirtualnej rzeczywistości lub sztucznej inteligencji. Sensor dostępny ma być w wariancie monochromatycznym i kolorowym. Pierwsze próbki będzie można dostać przed końcem pierwszego kwartału 2016 roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1