reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 05 lutego 2016

Pedał gazu z funkcją haptyczną

Firma Bosch pragnie, by pojazdy jeszcze skuteczniej komunikowały się z użytkownikiem, nie tylko za pomocą sygnałów optycznych i/lub dźwiękowych, ale też poprzez kontakt fizyczny, z wykorzystaniem systemu wibracji.
Firma Bosch opracowała nowe rozwiązanie, mające nieść ze sobą kilka korzyści. Przykładem takowych ma być większe bezpieczeństwo i oszczędność paliwa. System ten opiera się na haptycznym przekazaniu kierowcy sygnałów o zagrożeniu.

Tak więc gdy w nowym samochodzie poczujecie dziwne wibrowanie pedału gazu, nie zdziwcie się. To może być część elementu ostrzegającego Was przed zagrożeniem. Może to być np. wykrycie przeszkody w większej odległości, bądź zbliżającego się ostrego zakrętu, albo ostrzeżenie, że jedziecie zbyt szybko.

System ten ma być bowiem sprzęgnięty z innymi systemami wspomagającymi kierowcę. Może być podłączony do modułu nawigacji, bądź też modułu odczytującego znaki drogowe. Jak podaje producent, ostrzeżenie przed zbyt szybką jazdą może pomóc w oszczędzeniu nawet 7% paliwa.

Firma Bosch widzi także dalsze oszczędności i korzyści. System ten mógłby też w przyszłości pomóc chronić skrzynię biegów, bądź inne elementy mechaniczne pojazdu. Co więcej, system ten mógłby współpracować z funkcją start-stop. Możliwe by było bowiem takie zbudowanie systemu, który po ostrzeżeniu przed zbliżającym się hamowaniem, najpierw wyłączyłby silnik, jeszcze przed zatrzymaniem pojazdu.

Jeszcze większe oszczędności i zyski mogłyby być zauważone w przypadku pojazdów hybrydowych. Odpowiednie sterowanie silnikiem spalinowym i elektrycznym, mogłoby wprowadzić kolejne oszczędności.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1