reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 07 stycznia 2016

Konwerter DC/DC pomoże w pozyskiwaniu energii z otoczenia

Nowy konwerter „boost/buck” przeznaczony jest do systemów zasilanych z generatorów, pozyskujących energię z otoczenia (światła, ciepła, itd.). Jest to wysoce zintegrowany i wydajny układ, akceptujący napięcie już od 300 mV.
Firma Linear Technology zaprezentowała układ oznaczony symbolem LTC3106. Jest to wysoce zintegrowany konwerter DC/DC, mogący pracować w trybie podwyższania lub obniżania napięcia. Ma posiadać wiele cech i funkcji, mających być pomocnymi w budowie aplikacji, które do zasilania wykorzystywać mają energię pobraną z otoczenia („energy-harvesting”).

Układ pracować może z napięciem wejściowym już od 300 mV, do 5.5 V (podczas pracy z zapasowym źródłem energii, np. niewielką bateryjką). Na potrzeby własne zużywać ma zaledwie 1.6 uA. Wydajność prądowa przy pracy ciągłej wynosić ma 300 mA, lub 600 mA impulsowo.

Konwerter ten wyposażono w system zarządzania Linear PowerPath. Ma on pomóc w sytuacji, gdy aplikacja będzie korzystać z kilku różnych źródeł do pozyskiwania energii. Wbudowano tu również system kontroli maksymalnego punku pracy (MPPC), co pozwoli na efektywną współpracę ze źródłami o dużej impedancji (jak np. ogniwa fotowoltaiczne, generatory termoelektryczne (TEG), ogniwa paliwowe, itd.).

Możliwa jest też praca bez wspomagania bateryjnego. Jednak wtedy napięcie wejściowe powinna się znaleźć w przedziale od 850 mV do 5.5 V. Dopiero wtedy może ono spaść do 300 mV. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na pracę przy zapasowym źródle energii, to w przypadku gdy generatory przestaną działać, lub dadzą za mało energii, konwerter automatycznie przełącza się w tryb pobierający energię z zapasowego źródła.

Sprawność pracy konwertera szacuje się na około 92%. Wśród dostępnych funkcji znaleźć będzie można tutaj tryb Burst, tryb pracy zerowej (odłączający baterię), piny RUN i MPP dla kontroli napięcia wejściowego, itd.

Przeznaczeniem mają być czujniki pracujące bezprzewodowo, elementy akwizycji danych lub automatyki budynków, itd. Dostępny ma być w obudowie QFN (3 na 4 mm) lub TSSOP-20. Ceny zaczynać się mają od 2.94 USD przy zamówieniu 1000 sztuk.


© Linear Technology

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2