reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mikael damkier dreamstime.com Rynek komponentów | 20 sierpnia 2015

Szaleństwo fuzji i przejęć w branży półprzewodników

Tym razem IC Insights by opisać sytuację dotyczącą fuzji i przejęć dokonanych w bieżącym roku (M&A mergers and acquisitions) używa słowa „mania”, a nawet „szaleństwo”.
Rzeczywiście aktywność firm jeśli chodzi o umowy akwizycyjne w pierwszej połowie 2015 roku przekroczyła wszelkie oczekiwania. Wystarczy zerknąć na poniższą grafikę: tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku łączna wartość umów przejęcia podpisanych przez firmy z branży półprzewodników wyniosła 76,6 mld USD. To niemal sześć razy więcej niż roczna średnia wartość umów M&A w ciągu ostatnich pięciu lat (2010-2014).Najpierw w marcu NXP poinformowało o zakupie Freescale za 11,8 mld USD. Pod koniec maja natomiast Avago przejęło Broadcom (37 mld USD – jak dotąd najdroższa transakcja w historii branży układów scalonych), a zaledwie kilka dni później Intel powiadomił o kupnie Altery (16,7 mld USD).

Rozwijający się rynek, olbrzymi potencjał internetu rzeczy, rosnące koszty badań i rozwoju oraz wprowadzania nowych technologii a także coraz agresywniejsza strategia Chin starających się o prymat w branży półprzewodników – wszystko to napędza ostatnią falę fuzji i przejęć.

Jak ocenia IC Insights, rosnąca liczba fuzji i przejęć, która prowadzi do zmniejszania się liczby głównych graczy w branży półprzewodników, to oznaka dojrzewania tego rynku. Inne dominujące trendy w branży to m.in. częste wykorzystanie modelu działalności fab-lite czy spadek nakładów kapitałowych w stosunku do wartości sprzedaży. Wszystko to doprowadzi do dużych zmian na rynku półprzewodników w ciągu najbliższych pięciu lat - prognozuje IC Insights.

---
Źródło: © IC Insights

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1