reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© wrangler dreamstime.com Rynek komponentów | 17 czerwca 2015

Rynek 32-bitowych mikrokontrolerów czeka dynamiczny wzrost

Wartość rynku 32-bitowych mikrokontrolerów przekroczy 13,5 mld USD w 2020 roku – prognozuje Semicast. Czy Intel również wykroi swój kawałek z tego tortu?
Jak wynika z raportu firmy analitycznej Semicast, przychody z rynku 32-bitowych mikrokontrolerów w latach 2014-2020 będą rosły w tempie ponad 10% rocznie, by przekroczyć 13,5 mld USD w ostatnim roku analizowanego okresu. Natomiast jeśli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy, ten wzrost będzie jeszcze szybszy i wyniesie ponad 20% rocznie – szacuje Semicast.

Sektory kluczowe dla wzrostu sprzedaży układów 32-bitowych to motoryzacja, przemysł i automatyka domowa, ale olbrzymi wpływ na rozwój rynku tych komponentów będzie miało upowszechnianie się bezprzewodowej komunikacji pomiędzy urządzeniami w fabrykach, biurach i domach, znane jako internet rzeczy (IoT – Internet of Things).

Według raportu Semicast, to Renesas był w 2014 roku wiodącym dostawcą 32-bitowych mikrokontrolerów, wyprzedzając Freescale, natomiast wielkim nieobecnym na tym rynku jest Intel. Chociaż Intel był w 2014 roku liderem wśród dostawców mikroprocesorów wbudowanych, to zostało mu jeszcze sporo do zrobienia na rynku chipów 32-bitowych. Jak pisze Semicast, gigant w produkcji półprzewodników ma dwie drogi wiodące do tego celu: może kupić dostawcę chipów opartych o rdzeń ARM Cortex-M albo rozwinąć własną linię mikrokontrolerów na bazie x86.

- Spodziewałem się, że Intel kupi Freescale, by wejść na rynek 32-bitowych mikrokontrolerów, co dałoby mu wiodącą pozycję w branży motoryzacyjnej i rozszerzyło portfolio produktów dla telekomunikacji. Jednak skoro to NXP zdecydowało się na przejęcie Freescale, myślę, że Intel będzie kontynuował strategię podobną jak w przypadku procesorów Atom oraz Quark i użyje architektury Pentium by wprowadzić serię mikrokontrolerów opartych o x86. Jeśli Intel poważnie myśli o internecie rzeczy, to musi mocno zaznaczyć swoją obecność w segmencie układów 32-bitowych w cenie 1-5 dolarów i to szybko – komentuje Colin Barnden, główny analityk w Semicast Research.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1