reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony berenyi dreamstime.com Rynek komponentów | 04 marca 2015

Dobre perspektywy dla rynku półprzewodników

Ponad 80% producentów półprzewodników spodziewa się wzrostu przychodów i rentowności zarówno w 2015 roku, jak i perspektywie kolejnych 3 lat.

Respondenci przewidują, że produkcja półprzewodników najbardziej wzrośnie w segmencie czujników (61% wskazań) oraz mikroprocesorów (54%). Jak wynika z globalnego badania KPMG, wykorzystanie półprzewodników najwięcej wzrośnie na rynku medycznym (66%) oraz telekomunikacyjnym (62%). Ponad połowa respondentów uważa, że w tym roku najbardziej dochodowe będą zastosowania półprzewodników w chmurach obliczeniowych, analizach „wielkich” danych (ang. big data) oraz urządzeniach mobilnych. Przedstawiciele branży spodziewają się, że w perspektywie kilku lat dominujące znaczenie zyskają zastosowania półprzewodników w robotyce (54% wskazań). Semiconductor Industry Confidence Index, opracowany przez specjalistów KPMG z centrum nowoczesnych technologii, wzrósł w porównaniu do poprzednich dwóch lat i osiągnął wartość 59. Indeks powstał na podstawie danych dotyczących przychodów, rentowności, liczby pracowników, wydatków kapitałowych oraz badań i rozwoju inwestycji, pozyskanych od 155 liderów przemysłu półprzewodników z całego świata. Wartość tego indeksu powyżej 50 oznacza optymistyczne postrzeganie środowiska biznesowego w najbliższych 12 miesiącach.
- Wzrost optymizmu producentów półprzewodników potwierdza, że biznes i konsumenci na całym świecie coraz szybciej przyswajają nowe rozwiązania cyfrowe, których sercem są właśnie półprzewodniki. Przyspieszeniu rozwojowi gospodarki cyfrowej sprzyja dobra koniunktura gospodarcza w większości krajów na świecie – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zdaniem respondentów produkcja czujników oraz mikroprocesorów będzie w największym stopniu napędzać rozwój całego sektora półprzewodników w ciągu najbliższych 12 miesięcy (odpowiednio 61% i 54% wskazań). Czujniki to kluczowe elementy w przemyśle motoryzacyjnym, ekranach dotykowych, osobistych urządzeniach elektronicznych, czy internecie rzeczy. Największe możliwości wzrostu ma zastosowanie urządzeń opartych na półprzewodnikach na rynku medycznym (66% wskazań) oraz w telekomunikacji (62%). - Dynamiczny rozwój rozwiązań biometrycznych oraz aplikacji, wspomagających zdalną diagnostykę medyczną czy też stymulujących człowieka do bardziej zdrowego trybu życia, stworzył olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe na nowy rodzaj inteligentnych urządzeń. Rozwój technologii przyczynił się też do eksplozji internetu rzeczy, czego konsekwencją jest wzrost zapotrzebowania na półprzewodniki w telekomunikacji – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Najbardziej dochodowe w 2015 roku będą zastosowania półprzewodników w chmurach obliczeniowych (55% wskazań), analizach „wielkich” danych (53%) oraz urządzeniach mobilnych (52%). Respondenci są przekonani, że w perspektywie 3 lat największe wzrosty będą dzięki wykorzystaniu półprzewodników w robotyce. Zdecydowana większość respondentów (65%) wierzy, że w ciągu następnych 10 lat zostaną wprowadzone na rynek samojeżdżące auta. - Przemysł motoryzacyjny przez wiele lat nie nadążał za szybkością zmian technologii cyfrowych. Kryzys gospodarczy kilka lat temu i załamanie się popytu na samochody zmieniło jednak strategię branży samochodowej, która w tej chwili jest zdecydowanie bardziej innowacyjna w zakresie wykorzystania możliwości technologii cyfrowych – mówi Jerzy Kalinowski. Oto segmenty rynku, w których perspektywa wzrostu w 2015 roku jest największa Źródło: Raport „KPMG Global Semiconductor Survey”, 2014 Jako największe wyzwanie dla branży półprzewodnikowej uznano rosnące koszty prac badawczo-rozwojowych (43% wskazań) oraz wysokie koszty dla maszyn i urządzeń (32%). Badanie KPMG pokazało też, że specjaliści obawiają się, czy uda się utrzymać tempo rozwoju technologii półprzewodnikowych zgodne z prawem Moore’a. Tylko 26% respondentów spodziewa się, że co dwa lata upakowanie układów scalonych będzie się podwajać. 58% twierdzi, że prawo Moore’a przestanie obwiązywać w układach wykonanych w technologii poniżej 22 nanometrów, a 16 % twierdzi nawet, że prawo Moore’a już nie obowiązuje. O raporcie: Badanie © KPMG Semiconductor Industry Survey - Cautious optimism continues, przeprowadzono we wrześniu 2014 roku na grupie 155 przedstawicieli kadry kierowniczej, głównie wyższego szczebla, liderów branży półprzewodnikowej. Większość respondentów pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (61%) oraz z Chin (12%). Ponad 87% firm reprezentowanych w badaniu ma roczne przychody 1 mld dolarów lub więcej.
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-2