reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 27 lutego 2015

Solary z krewetek

Ogniwa słoneczne z biomasy są bardzo tanie w produkcji dzięki łatwo dostępnym materiałom. Są przy tym też łatwe w produkcji, co przyczynia się do ich niskiego kosztu budowy. Trzeba tylko poprawić jeden szczegół.

Naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie (QMUL) przedstawili wyniki swoich badań. Udało im się bowiem stworzyć pierwsze ogniwa słoneczne na bazie związków chemicznych, które znaleziono w skorupach krewetek i innych skorupiaków. Związki takie jak chityna czy chitozan są powszechne i tanie w produkcji, zwłaszcza w porównaniu do związków metalicznych, jak np. ruten (związek podobny do platyny), który jest chętnie wykorzystywany do produkcji ogniw solarnych.
Dr Joe Briscoe, jeden z naukowców pracujących przy projekcie: „To świetne, że można produkować ogniwa słoneczne tanio i szybko z łatwo dostępnych źródeł odnawialnych. Jak tylko poprawimy jeszcze sprawność, takie ogniwa będzie można wykorzystywać wszędzie i zmieni się podejście ludzi do tej technologii, a urządzenia będzie można łatwo naładować, co pozwoli na ich pracę niemalże cały dzień”.
Oczywiście nie powinniśmy się póki co spodziewać dużej sprawności ogniw z biomasy. Naukowcy jednak obiecują, że można to usprawnić w stosunkowo krótkim czasie. Niska cena jednak z pewnością zwróci uwagę. Tak stworzone ogniwa mogą być wykorzystywane niemalże wszędzie, od odzieży, urządzeń noszonych, smartfonów, a nawet na półprzezroczystych szybach w oknach. Do produkcji takich ogniw wykorzystano proces zwany hydrotermalnym zwęglaniem. Przy jego pomocy stworzono kwantowe plamki karbonowe CQD. W dalszym kroku, pokryto nimi nanoruki tlenku cynku, co pozwoliło uzyskać działające ogniwa słoneczne.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 11 2019 15:09 V14.5.0-1