reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Komponenty | 08 września 2014

IFA 2014: Premiera Core M - „mobilnych” procesorów Broadwell

Nowe procesory są mniejsze same w sobie, ale i pozwalają budować komputery znacznie mniejsze, np o 50%. Zmiany w budowie zaowocowały poprawą wydajności o 5% (CPU) i nawet 20% (GPU) przy TDP na poziomie 4,5 W.

Firma Intel oficjalnie przedstawiła swoje nowe procesory z generacji Broadwell. Należeć mają one do serii Y, wprowadzonej przy okazji procesorów Haswell. Sprzedawane mają być pod nazwą „Core M”. Stanowią całkiem nową platformę procesorów, jak podaje producent. To co jednak je najbardziej wyróżnia na tle poprzednich generacji, to nowa litografia. Procesory wykonano w technologii 14 nm. Cechuje je przy tym większa wydajność obliczeniowa, ale też przede wszystkim energetyczna. Procesor przeszedł kilka modyfikacji, oprócz samego zmniejszenia wymiaru technologicznego. Do tych zmian zaliczyć można np. powiększenie wewnętrznych buforów danych, tj tablicy stron, kolejkowania zadań, a także przyśpieszono pracę modułów zmiennoprzecinkowych, itd. Wszystko to ma przekładać się na 5% poprawę efektywności obliczeniowej, przy TDP na poziomie zaledwie 4,5 W. © Intel To jednak nie jedyne zmiany. Same procesory są też dużo mniejsze. Układ Broadwell ma wymiary 30 na 16 mm, podczas gdy procesory Haswell zamknięto w obudowie o wymiarach 40 na 24 mm. Połowę jednostki zajmują rdzenie GPU, pozostała część to rdzenie CPU, pamięć podręczna L3, systemy kontroli pamięci i inne kontrolery. W procesorze zintegrowano także zasilacz ISVR, który poddano pewnej modyfikacji. Przy małym obciążeniu, a więc małym prądzie i napięciu, typowy układ ISVR generował bardzo duże straty. Udało się to ominąć w taki sposób, że teraz, ten układ impulsowy, w takich stanach niskiego obciążenia przechodzi w tryb pracy jako zwykły stabilizator liniowy.
© Intel
Zmianie uległa też sama architektura procesora. Inny jest układ tranzystorów, połączeń itd. Zmianie uległy też częstotliwości taktowania. W trybie niskiego obciążenia (czyli wtedy, kiedy użytkownik myśli, a urządzenie oczekuje na polecenie) procesory pracują z częstotliwością nawet 800 MHz. Gdy jednak potrzeba wykonać trudniejsze prace obliczeniowe, tryb Turbo pozwala zwiększyć taktowanie do 2 GHz (w przypadku modeli 5Y10 i 5T10a). Efektywność energetyczną przy małych obciążeniach poprawiono nie tylko przez obniżanie częstotliwości taktowania. Procesory potrafią wyłączać poszczególne bloki, które aktualnie nie są używane przez użytkownika, wliczając w to kontrolery wyświetlania. Jeśli chodzi o sam układ graficzny, to tu również znajdziemy kilka innowacji. W serii Core M układ ten nazwano HD Graphic 5300. Jest to kolejna wersja, wywodząca się z układów znanych z Haswell, czy nawet Ivy Bridge. Zmianie uległo grupowanie jednostek obliczeniowych.
© Intel
Zaowocowało to wzrostem mocy obliczeniowej o 20% i prędkością wypełniania nawet o 50%. Układy te mają jeszcze lepiej radzić sobie z grafiką 3D. Do obsługiwanych technologii zaliczyć możemy DirectX 11.2 oraz OpenCL 2.0. Druga z nich pozwala na stworzenie wirtualnego współdzielenia pamięci wirtualnej, czyli coś w rodzaju imitacji architektury HSA. Poprawie uległy też kontrolery wyświetlania, itd. (procesory te umożliwiają obsługę rozdzielczości 4K, kodeków H.265 itd.). Nowością jest też nowy, zintegrowany mostek południowy. Wykonano go w technologii 32 nm i jest oddzielnym, niezależnym elementem (jądrem) procesora. Nowością jest tutaj zintegrowany w PCH układ dźwiękowy, co pozwala na dodatkowe zwiększenie efektywności energetycznej systemu, poprzez lepsze gospodarowanie energią tego elementu. Wszystkie te zmiany wpływają na wydajność energetyczną i obliczeniową procesora, pozwalając budować urządzenia nie tylko szybsze, ale i pracujące możliwie długo na zasilaniu akumulatorowym. Na uwagę zasługuje również to, że można budować urządzenia jeszcze mniejsze i cieńsze. Przykład podała firma Intel budując komputer (właściwie samą płytę główną, bo brakowało jeszcze zasilacza, ekranu, itd.), który był o połowę mniejszy od propozycji Apple w Macbooku Air (porównanie oczywiście także bez zasilacza i ekranu, same płyty główne z procesorami, pamięcią, itd). Jak na razie na rynek trafią trzy układy: Core M 5Y70 i Core M 5Y10a i Core M 5Y10. Dwa ostatnie pracują przy częstotliwości 0,8/2.0 GHz. Różni je to, że układ bez literki „a”, ma konfigurowalne TDP na wartość 4 lub 4.5 W. Pierwszy z procesorów posiada taktowanie 1.1/2.6 GHz. Wszystkie mają posiadać 4 MB pamięci L3 i obsługiwać pamięci DDR3 (DDR3L i LPDDR3). Ceny nie są jeszcze znane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 28 2020 19:24 V18.11.13-2