reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 16 stycznia 2014

Rewolucyjne procesory APU - HSA nadchodzi!

Firma AMD wprowadza Kaveri. Procesory rewolucyjne dzięki zastosowaniu HSA. Jest to technologia zmieniająca sposób w jaki jednostki CPU (tutaj nowe Steamroller'y) i GPU zyskują dostęp do pamięci, co ma przekładać się na znaczny wzrost wydajności. Tę technologię już wykorzystują najnowsze konsole PS4 i Xbox One.
Firma AMD na targach CES 2014 zaprezentowała procesory najnowszej generacji, które stanowić mogą przełom na rynku. Mowa tu o układach z rodziny Kaveri, długo zapowiadanych. Konferencję na CES rozpoczęto słowami: „Rewolucja wita”.

Nowe procesory wyróżnia technologia HSA (czyli układy heterogeniczne). Jest to unikalna konstrukcja, która daje równorzędny dostęp do pamięci wspólnej przez wszystkie jednostki procesora, CPU i GPU. Pozwala to na dużo szybsze przekazywanie zadań, a co za tym idzie znaczne podniesienie wydajności.


© Evertiq/AW

Obecnie nowa architektura łączy wspomniane CPU i GPU, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie (jak zapewnia producent), by w przyszłości dodać do tej listy także inne jednostki. Warto również dodać, że całość wykonano w nowym procesie technologicznym dla AMD, czyli 28 nm (poprzednie generacje wykonywane były w 32 nm).

Także same rdzenie CPU (x86) uległy zmianie. Wykonane są z wykorzystaniem architektury Steamroller. Nowością jest tutaj połączenie dwóch rdzeni w taki sposób, że posiadają one część jednostek wykonawczych wspólnych i wykonane są w formie jednego nierozerwalnego bloku funkcyjnego. Wszystko po to, by liczba wykonywanych instrukcji w danej liczbie cykli zegarowych wykonać od 10% do 20% więcej instrukcji, w porównaniu do architektur Bulldozer i Piledriver.

Zmiany zaszły także w GPU. Zastosowano tu najnowsze rozwiązania, aby zachować zgodność z HSA. Funkcjonalność układów graficznych porównywalna jest z Radeon serii R9 290. Gabarytowo zajmują też więcej niż w poprzednich generacjach APU, co ma przekładać się na widocznie większą wydajność szczególnie w zastosowaniach graficznych.

Do tej pory przedstawiono 3 modele Kaveri, wykonane pod podstawki FM2+ (brak kompatybilności z FM2). Oznaczone zostały jako: A10-7850K, A10-7700K i A8-7600K. Moc dwóch pierwszych to 95 W, a ostatniego 65/45 W. Będą tu po 4 rdzenie CPU, a GPU będzie odpowiednip 8, 6 i 6 rdzeni. Pierwszy z nich będzie najszybszy: 3,7 GHz (4.0 GHz w trybie Turbo). Pozostałe taktowane będą z domyślną częstotliwością 3.4 GHz i 3.3/3.1 GHz (w trybie Turbo 3.8 i 3.8/3.3 GHz). Pierwsze dwa dostępne w sprzedaży mają być w styczniu 2014 roku, a ostatnio w pierwszym kwartale.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-2