reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 07 maja 2013

Czarny krzem pomoże widzieć w nocy

SiOnyx opracowało nową matrycę, która cechuje się wysoką czułością w słabym świetle. Czułość na światło podczerwone jest tak duża, że nowy czujnik pozwala widzieć w ciemności tak dobrze jak za dnia, rozpoznając nawet wykonywane gesty, itd.

Firma SiOnyx opracowała nowe matryce oznaczone jako XQE. Czujnik ten przeznaczony jest do rejestrowania obrazów nocnych, gdzie jest bardzo słabe oświetlenie. Czułość na światło podczerwone jest bardzo duża, dzięki czemu kamera wyposażona w matrycę XQE widzi tak dobrze, jak w dzień. Pracować może w niemal zupełnych ciemnościach, w których nasze oczy przestają dostrzegać szczegóły.
„XQE to nowa generacja matryc CMOS. Łączy w sobie niezwykłą wręcz czułość przy niskim oświetleniu z niskimi kosztami budowy gotowej aplikacji. „ - Dr. Hamayoon Haddad, wice-prezydent wydziału inżynierii i CTO firmy SiOnyx.
Zastosowaniem nowych czujników mają być kamery bezpieczeństwa, ale także zastosowania bardziej specjalistyczne. Dzięki wspomnianej czułości, możliwe będzie rozpoznawanie gestów, śledzenie gałek ocznych, a nawet zastosowanie w aplikacjach biometrycznych. Wszystko to dzięki technologii 'czarnego krzemu'. To znacznie usprawniona struktura detektorów CMOS, zoptymalizowana do reagowania na światło widzialne, jak i NIR (tzw. bliską podczerwień). Co więcej, jak zapewnia producent, budowa kamer, które widzą w ciemnościach ma być tańsza niż dotychczas (zniknie konieczność instalowania dodatkowego osprzętu), oferując jednocześnie obraz lepszej jakości. Zakres dynamiczny wynieść może od 72 do nawet 120 dB. Niski poziom szumów i funkcje HDR to dodatkowe zalety omawianego czujnika. Pierwsze próbki XQE dostępne mają być w połowie roku.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-1