reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© andrzej-thiel-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 31 grudnia 2012

Mało robotów w Polsce

W japońskim przemyśle pracuje prawie 30 razy więcej robotów niż w polskim – wynika z raportu międzynarodowej federacji robotyki.
W Polsce jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia jeśli chodzi o automatyzację produkcji. Według ekspertów z międzynarodowej federacji robotyki IFR tzw. gęstość robotyzacji w naszym kraju, czyli liczba urządzeń przypadająca na 10 tys. pracowników przemysłu, wynosi około 12, co przekłada się na 6,5 tys. automatów przemysłowych. Światowa średnia to 51, a w Japonii gęstość robotyzacji wynosi 300.

Konrad Grohs, prezes Fanuc Polska, międzynarodowej korporacji zajmującej się produkcją i dostarczaniem robotów przemysłowych do zakładów produkcyjnych mówi dla portalu forsal.pl o możliwych przyczynach tej sytuacji - Wskazałbym na koszty inwestycji, a także niepewność co do zbyt zaawansowanej technologii.. Grohs twierdzi, że w tej chwili w Polsce mamy doskonały moment na wdrażanie robotów przemysłowych.
- Są nawet dziesięciokrotnie tańsze niż lasery, które firmy wykorzystują do cięcia – mówi Konrad Grohs.

Co więcej, takie roboty wcale nie należą do najdroższych technologii stosowanych w firmach.

Robotyzacja przemysłu ma zmniejszyć koszty produkcji i poprawić jakość, ale głównym argumentem za jej wdrażaniem jest stosowanie automatów na stanowiskach, na których ludzie pracują w wyjątkowo uciążliwych warunkach.

IFR uspokaja wszystkich, którzy obawiają się, że stosowanie automatów zwiększa bezrobocie. Według raportu dzięki zastosowaniu robotów na świecie przybyło około 8-10 mln miejsc pracy, a w ciągu następnych pięciu lat dojdzie nawet milion nowych miejsc pracy.

---
Źródło: forsal.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2018 15:34 V9.2.9-1