reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© flynt-dreamstime.com Rynki | 07 grudnia 2012

Alarmujący raport o warunkach pracy w Europie

W fabrykach Europy Wschodniej bywa tak źle, jak w chińskich zakładach – alarmuje Make IT Fair.
Make IT Fair to kampania prowadzona przez grupę europejskich organizacji pozarządowych przeciw nieuczciwym praktykom stosowanym przez producentów elektroniki. Ich ostatni raport obrazuje wykorzystywanie pracowników w węgierskich zakładach produkujących elektronikę.

W zakładach Nokii i Samsunga pracownicy zarabiają nie więcej niż 231 EUR miesięcznie i pracują po 72 godziny w tygodniu, często bez zapłaty za nadgodziny.

- Nawet jeśli obydwoje rodziców pracuje za najwyższą możliwą stawkę, nie są w stanie utrzymać rodziny – mówi Zsófia Perényi, autorka raportu z Association of Conscious Consumers.

W szczególnie trudnej sytuacji są pracownicy tymczasowi, którzy często stanowią nawet 60% zatrudnionych. W ekstremalnych przypadkach okres zatrudnienia wynosi zaledwie kilka dni, przez co takie osoby żyją w wyjątkowo niestabilnych warunkach.

Węgry stały się jednym z najważniejszych państw Europy pod względem produkcji elektroniki. Jeśli firmy przenoszą produkcję z Azji, dość często ich celem staje się Europa Wschodnia. Główne argumenty przemawiające za Węgrami to preferencyjne stawki podatkowe, niskie koszty zatrudnienia oraz system, który pozwala na pracę w nadgodzinach, często bez zapłaty.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1