reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nomadsoul1 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 grudnia 2012

Badania w nowym laboratorium do wykorzystania w elektronice

W Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) otwarto laboratorium, które umożliwia badanie własności kilku najbardziej zewnętrznych warstw atomowych materiałów. Wyniki analiz są wykorzystywane m.in. w inżynierii materiałowej i elektronice.
Mazowieckie Centrum Analizy Powierzchni (MCAP) jest wyposażone w najnowszą aparaturę zakupioną m.in. w ramach europejskiego projektu NOBLESSE. Można w nim badać próbki materiałowe za pomocą kilkunastu technik spektro- i mikroskopowych – informuje IChF PAN w oświadczeniu.

Analiza własności powierzchni materiałów gra w nauce i przemyśle niebagatelną rolę. Nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń w ciele stałym, rzędu paru cząsteczek na milion, mogą „wypłynąć” na zewnątrz materiału i pokryć jego całą powierzchnię. Utworzona w wyniku tej tzw. segregacji warstwa w znacznym stopniu zmienia właściwości próbki.

- Laboratoria zajmujące się technikami skaningowymi działały w naszym instytucie od dawna. Obecnie unowocześniliśmy ich wyposażenie, a fundusze europejskie umożliwiły nam zakup ostatniego brakującego elementu, czyli mikroskopu elektronowego. Pozostało nam postawić przysłowiową kropką nad i – i scalić laboratoria w jeden podmiot wyspecjalizowany w technikach analizy powierzchni – wyjaśnia prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.

Do najważniejszego wyposażenia Centrum należą: spektrometr wielokomorowy PHI 5000 VersaProbe, spektrometr ESCALAB-210, skaningowy mikroskop elektronowy NanoSEM 450, skaningowy mikroanalizator elektronów Augera MICROLAB 350 i zestaw do elektrochemicznych badań korozji i impedancji Autolab PGSTAT302N.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-1