reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
26
czerwiec
2012

Wytrzymały na wysokie temperatury, termoprzewodowy klej epoksydowy

Nowy klej epoksydowy od Master Bond cechuje się wyjątkową wytrzymałością i stabilnością termiczną, a także wysoką przewodnością cieplną. Może więc spełniać funkcję nie tylko kleju, ale także pasty termoprzewodzącej.
Klej ten nie jest komponentem elektronicznym, lecz z pewnością warto o nim wspomnieć. Przyda się nam, gdy przyjdzie potrzeba zamocowania radiatora w trudno dostępnym miejscu. Jest to bowiem niezwykle wyjątkowo wytrzymały klej epoksydowy, zachowujący swoje właściwości w bardzo szerokim zakresie temperaturowym, od -62 do 260 stopni Celsjusza.

Stworzyła go firma Master Bond i ochrzciła nazwą EP36AO. Przewodność termiczna tego kleju wynosi 9-10 BTU·in/ft2·hr·°F w temperaturze 25 °C, jak podaje producent. Współczynnik rozszerzalności cieplnej wynosi 75 in/in x 10-6/°C w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Klej więc nie tylko będzie dobrze wiązał w wysokiej temperaturze, ale może z powodzeniem spełniać funkcję pasty termoprzewodzącej.

Jeśli zaś chodzi o parametry mechaniczne, klej wytrzymuje nacisk do 2 tysięcy psi. Jest to zasługa tego, że klej posiada pewne własności elastyczne. Czas wiązania wynosi około 30 minut w temperaturze 82 stopni Celsjusza. Klej ten jest jednoskładnikowy, więc nie musimy się martwić o dobieranie odpowiedniej mieszanki. Zdatny jest do użytku jednak tylko przez 6 miesięcy od daty produkcji, w oryginalnym nieotwartym pojemniku. Po tym czasie następuje samoczynne twardnienie.

Co zaś tyczy się parametrów elektrycznych, wytrzymałość dielektryczna sięga 400 V/mm. Rezystywność wynosi od 2 do 3 x1012 Ω/cm. Zastosowań może być naprawdę wiele. Może służyć jako klej wiążący nagrzewające się elementy, jako część elastycznego toru termicznego, bądź jako klej z funkcją pasty termoprzewodzącej. Z pewnością znajdzie zastosowanie w elektronicznych układach zasilania dużej mocy, od zasilaczy, po sterowniki silników (falowniki).
Komentarze do artykułu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
blog comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów