reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bitron Przemysł elektroniczny | 30 maja 2011

Pracownicy Bitronu obawiają się przeniesienia produkcji do Chin

Jeśli pracownicy sosnowieckiego Bitronu nie otrzymają gwarancji zatrudnienia dojdzie do strajku. Nic dziwnego, w zakładzie aż huczy od plotek – załoga obawia się przeniesienia produkcji z Polski do Chin.
700-osobowa załoga i dyrekcja  włoskiej firmy Bitron w Sosnowcu czekają na mediatora,  który ma załagodzić spór. Za podjęciem strajku kilkanaście dni temu opowiedziała  się w zorganizowanym referendum większość pracowników. Związkowcy żądają gwarancji zatrudnienia dla pracowników,  którym kończą się terminowe umowy o pracę.

- Nie chodzi nam o pieniądze. Walczymy o utrzymanie miejsc pracy -  twierdzi przewodnicząca zakładowej Solidarności Izabella Będkowska.  Na czas określony zatrudnionych jest większość pracowników. Problem w tym, że według związku duża część umów wygasa już w lipcu.

O tym, że cięcia kadrowe są realne, świadczyć mają warunki zezwolenia  na działalność w specjalnej strefie inwestycyjnej, podaje „Rzeczpospolita”. Bitron ma bowiem zgodnie z umową zagwarantować zatrudnienie na poziomie 500 osób na koniec 2012 r. Oznaczałoby to redukcję 200 stanowisk pracy. Póki co dyrekcja uspokaja, że nie ma w planach redukcji zatrudnienia, jednak wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej i liczby zleceń.

Dodatkowo załoga z Sosnowca obawia się możliwości przeniesienia produkcji do Chin. 'Dyrekcja zaprzecza twierdząc, że to  jeden z klientów Bitronu zrezygnował z dalszej współpracy znajdując  chińskiego poddostawcę', informuje „Rzeczpospolita”.

- Nie mamy planów przeniesienia zakładu do  innego kraju. Liczymy, że sytuacja rynkowa i dyscyplina w kosztach nie zmusi nas do tego w przyszłości - poinformował przedstawiciel Bitronu.

Obecnie obie strony czekają na mediatora, który ma pomóc w zażegnaniu sporu i nie dopuścić do strajku pracowników.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-1