reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aleksander Aius Przemysł elektroniczny | 09 maja 2011

Grafen w zasięgu ręki

Produkcja ekranów dotykowych wykonanych z użyciem grafenu jest w zasięgu ręki. Jeszcze nie w Europie, ale to kwestia czasu. Za kilkanaście lat foliowe bransoletki, spełniające rolę telefonu komórkowego, będzie można powiększyć do rozmiarów tabletu i korzystać z nich jak z komputera. W naszych domach zagoszczą materiały powstałe na bazie grafenu - lekkie i niezwykle wytrzymałe.
Uczeni patentują przemysłowe metody wytwarzania grafenu. Także polscy naukowcy, jak dr inż. Włodzimierz Strupiński, który w wywiadzie dla serwisu Nauka w Polsce zdradza sekrety grafenu - nazywanego następcą krzemu.

Grafen to cienka warstwa utworzona przez atomy węgla. Elektrony zachowują się w nim tak, jakby straciły masę i stały się fotonami. Materiał wykazuje się wysokim przewodnictwem i wytrzymałością mechaniczną. Dzięki grafenowi można budować szybkie urządzenia, jest on wykorzystywany do badań chemicznych i genetycznych.

Do czego najpierw przyda się nam w codziennym życiu i pracy?
- Już w tej chwili w Korei są opracowano technologię wytwarzania dużych ekranów dotykowych (ponad 30 cali) wykonanych z użyciem grafenu. Po drugiej stronie takiego ekranu funkcje przewodzenia spełnia grafen, a nie jak dotychczas tlenek indowo-tytanowy. Produkcja polega na tym, że z bębna rozwija się folię miedzianą, na nią nakłada się grafen, a następnie, po odtrawieniu miedzi, grafen przenosi się na ekrany dotykowe - tłumaczy PAP dr inż. Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

Pytany, czy przeciętnego obywatela będzie stać na te techniczne nowinki, odpowiada, że takie urządzenia mają być z założenia tańsze niż te wykorzystujące stale drożejący ind. Koreańczycy zastosowali metodę typowo azjatycką, czyli od razu zainwestowali kilkaset milionów dolarów w przygotowania do produkcji masowej, a więc szybkiej i taniej.

Inne zastosowania, które być może najprędzej wykorzystamy w praktyce, to tzw. elastyczna elektronika. Bardzo cienkie folie mogą spełniać rolę telefonu komórkowego, który można zapiąć jako bransoletkę na przegubie dłoni, a potem powiększyć sobie do rozmiarów tabletu i korzystać z tego, jak z komputera. W ocenie dra inż. Strupińskiego, nie są to tylko naukowe wizje, raczej dalsza przyszłość.

- Prawdopodobnie na realizacji tych wizji upłynie cała dekada. Bliższe zastosowania, choć może nie obecne w każdym domu, to wszelkiego rodzaju elektrody. Grafen przewodzi elektryczność i przepuszcza światło, więc można będzie takie przezroczyste elektrody nakładać na ogniwa słoneczne, które pewnie szybko pojawią się na rynku - prognozuje badacz.

Zaznacza, że w elektronice kierunki nowych badań trzymane są w ścisłej tajemnicy. Niedawno IBM ogłosił swój kolejny sukces - jeszcze szybszy tranzystor. Zapewne parę lat upłynie zanim będzie można budować układy elektroniczne w oparciu o grafen.

- Firma IBM w 2010 r. przedstawiła już pierwszy tranzystor wykonany na bazie nowego materiału. Przypominam, że operujemy tu warstwą o grubości jednego atomu. Zatem obróbka takiego materiału jest bardzo skomplikowana, ale przy obecnym poziomie technologii możemy się spodziewać za kilka lat zastosowania grafenu w nowoczesnych przyrządach elektronowych - uważa polski badacz grafenu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2