reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Źródło: WZU Grudziądz Przemysł elektroniczny | 19 grudnia 2008

Dobre czasy dla producentów elektroniki militarnej

Rzeczpospolita zamieszcza obszerny materiał, omawiający plany modernizacji Wojska Polskiego. Wiele wskazuje na to, iż krajowych producentów elektroniki związanych z sektorem militarnym czekają tłuste lata. MON wyda do roku 2018 <strong>77.7 mld zł</strong>.
Wydatki majątkowe MON mają do 2018 r. stanowić około 23% budżetu obronnego, co zbliży nas do standardów europejskich. Budżet inwestycyjny MON tylko w 2009 wyniesie 5.2 mld złotych. W dalszej perspektywie, do roku 2018, wydatki inwestycyjne WP mają wynieść 77.7 mld zł. Poza bezpośrednimi zakupami sprzętu elektronicznego, programy inwestycyjne mogą wiązać się w umowami offsetowymi, których beneficjentami będą firmy produkujące elektronikę lub świadczące usługi serwisowe.


Według Rzeczpospolitej, nastąpią również istotne zmiany w strukturze budżetu MON i trybie realizacji wydatków. MON przeforsowało zniesienie podziału resortowych wydatków na Siły Powietrzne, Wojska Lądowe i Marynarkę Wojenną; teraz środki będą wspólne i w zależności od potrzeb będzie je można przesuwać na najważniejsze przedsięwzięcia. MON nadal zamierza skracać i upraszczać procedury, odstępować od przetargów, czyli kupować broń potrzebną na zagranicznych misjach bojowych w ramach krótkiej ścieżki, czyli tzw. pilnej potrzeby operacyjnej. Już od połowy przyszłego roku zakupami sprzętu zajmie się nowa Agencja Uzbrojenia.

W 2009 roku na liście inwestycji znajdują się następujące pozycje:
• Zakup kolejnych ‘Rosomaków’, w tym nowe specjalistyczne wersje, m.in. medyczne i inżynieryjne.
• Zakup przeciwpancernych wyrzutni i pocisków Spike, przeciwlotniczych zestawów GROM, wyrzutni rakietowych Langusta, a także szwedzkich rakiet przeciwokrętowych RBS15.
• Wyposażenie w elektronikę i systemy walki korwety Gawron (koszt 700 mln zł)
• 12 samolotów Bryza (koszt 635 mln zł)
• Nowe śmigłowce szkolenia podstawowego SW4.
• W najbliższych tygodniach rozstrzygnie się też, kto wyposaży nadbrzeżny dywizjon rakietowy w rakiety ziemia – woda (koszt 400 mln zł)

W tym roku rozpoczynają się również programy wieloletnie:
• zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych, transportowych, poszukiwawczo-ratowniczych czy zwalczania okrętów podwodnych (koszt 11 mld zł). Przetargi odbędą się za trzy lata.
• Modernizacja artyleryjskich i rakietowych systemów przeciwlotniczych bliskiego i średniego zasięgu (kosz kilkanaście milionów złotych)
• Kontynuowane będą proces informatyzacji wojska, rozbudowy łączności satelitarnej, systemów rozpoznania i automatyzacji dowodzenia.
• Pozyskanie bezzałogowych samolotów zwiadowczych, a także bezpilotowców rozpoznawczo-uderzeniowych.
• Zakończy się program wprowadzania do służby samolotów wielozadaniowych F-16 i ostatnich transportowców CASA. Siły Powietrzne przygotowują się też do przyjęcia pięciu używanych herkulesów C130, które w ramach pomocy sojuszniczej przekażą nam Amerykanie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2