reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TSMC Przemysł elektroniczny | 23 marca 2011

Alarm na rynku DRAM

Według analiz DRAMeXchange, trzęsienie ziemi w Japonii wywołało znaczne braki na rynku surowców dla przemysłu półprzewodników.
W wyniki zawieszenia produkcji w zakładach Shin-Etsu w Fukushima oraz SUMCO w Yamagata, globalna podaż surowych wafli spadła o 20 / 25%. Wciąż też nie wiadomo, kiedy zakłady ruszą ponownie, czego bezpośrednią przyczyną jest niepewna sytuacja w elektrowni Fukushima. Innymi zakładami, produkującymi surowce niezbędne do produkcji półprzewodników, których produkcja nie przebiega normalnie, są fabryki produkujące żywice (należące do Hitachi Chemical i Mitsubishi Gas Chemical), foto-rezystory czy azot.

Producenci PC, przewidując braki na rynku wafli, już złożyli dodatkowe zamówienia, budując większy niż zwykle bufor magazynowy. W efekcie, ceny DRAM w drugiej połowie marca skoczyły w górę. Cena DDR3 2GB wzrosła o 3.03%, z USD 16.5 do USD 17 (USD 0.91/Gb), podczas gdy cena DDR3 4GB wzrosła o 3.13%, z USD 32 do USD 33.

Według DRAMeXchange, Samsung jest jedną z firm najmniej dotkniętych przez niedawny kataklizm, posiada bowiem aż pięciu dostawców, zlokalizowanych zarówno w Japonii, jak i w Ameryce i Korei. Podobnie, kłopotów uniknie też Micron, który opiera swój łańcuch dostaw na firmach amerykańskich. Kolejnymi firmami, które według analityków unikną większych zawirowań, są Powerchip, Nanya oraz Inotera.

Zupełnie inaczej jest w przypadku Hynix, który kupował wafle głównie z Shin-Etsu. Analitycy podkreślają jednak, iż zamknięty zakład w Fukushima jest jednym z wielu lokalizacji tej firmy i popyt ze strony Hynix zostanie zaspokojony przez inne jednostki. Podobne kłopoty spotkają jednak również firmy Elpida i Rexchip, bazujące na dostawcach japońskich.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-2