reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Duracell Przemysł elektroniczny | 14 marca 2011

Bezpieczne i dłużej działające baterie

Według naukowców z University of Illinois w USA pokrycie polimerowymi kapsułkami jednej z elektrod ogniw elektrycznych tworzących baterię, zabezpiecza układ przed przegrzaniem oraz eksplozją. Dodatkowo, po odpowiedniej modyfikacji technika ta może również wydłużyć czas użytkowania baterii, donosi "Chemistry World". 
Baterie elektryczne - w tym między innymi litowo-jonowe - zawładnęły światem. Według ekspertów, w najbliższej przyszłości urządzenia te będą jeszcze powszechniej używane, również w autach napędzanych energią elektryczną magazynowaną w ogromnych i bardzo wydajnych akumulatorach (dużych bateriach).

Niestety co jakiś czas, pojawiają się doniesienia o przegrzewających się bateriach, które z powodu zbyt wysokiej temperatury eksplodują. Użytkownicy również od czasu do czasu narzekają na krótką żywotność baterii litowo-jonowych. Wszystko wskazuje na to, że problemy z tego typu bateriami przejdą niebawem do historii.

Naukowcy z University of Illinois opracowali nową technologię, która ma za zadanie nie tylko zabezpieczyć użytkownika przed eksplozją zepsutej baterii, ale również w pewnym stopniu nowo opracowany układ ma wydłużyć okres prawidłowego funkcjonowania litowo-jonowych ogniw elektrycznych.
Nowa bezpieczna bateria ma posiadać dodatkową warstwę zabezpieczającą wokół jednej z elektrod (anody), którą tworzyć będą miniaturowe polimerowe kapsułki, zsyntetyzowane z polietylenu. Gdy temperatura baterii wzrośnie powyżej 105oC, polietylenowe kapsułki stopią się, pokrywając szczelnie niebezpiecznie rozgrzaną elektrodę. Dzięki temu, bateria zostanie trwale wyłączona, eliminując dalsze przegrzanie i możliwość ewentualnej eksplozji.

Podobny materiał, lecz nieco zmodyfikowany, może według naukowców posłużyć do utrzymywania maksymalnie długo najwyższej jakości ogniwa. Otóż, polimerowe kapsułki można wypełnić substancją wchodzącą w skład baterii - płynny stop galu indu. W sytuacji, w której bateria osiągałaby parametry wywołujące degradację jej komponentów, kapsułki byłyby automatycznie niszczone, a wypełniająca je zawartość regenerowałaby ubytki w strukturze ogniw tworzących baterię.

Według autorów odkrycia, obie kapsułkowe polimerowe warstwy można nie tylko tanio wyprodukować, ale również bez większych kosztów zintegrować z dziś stosowanymi liniami produkcyjnymi, na których wytwarzane są nowoczesne litowo-jonowe baterie. Z tego względu, badacze mają nadzieję, że w niedługim czasie opracowana przez nich nowa technologia zostanie wdrożona przez odpowiednich producentów przemysłowych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2017 20:30 V8.8.9-2