reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Songdo City Przemysł elektroniczny | 11 marca 2011

Miasta przyszłości nafaszerowane elektroniką

Miasta niczym z filmów science-fiction? Firmy technologiczne już zacierają ręce. Bez najnowocześniejszych rozwiązań nie powstaną bowiem inteligentne metropolie. W okolicach koreańskiego Seulu powstaje właśnie Songdo City.
Projektantem Songdo jest firma Gale International. Poszukując partnera technologicznego rozmawiała z LG i Microsoftem. Ostatecznie jednak wybrano Cisco. Koncern dostarczy Wi-Fi, rutery i switche, a każdy metr kwadratowy zapełni czujnikami.

Życie mieszkańców ma przypominać to jakie serwują nam filmy science-fiction. Drzwi będą otwierały smartfony; klimatyzacja, żaluzje i alarmy będą zaś kontrolowane poprzez wyświetlacze zainstalowane w każdym pomieszczeniu. Dzięki wyposażeniu domów w wielkie ekrany i dostępowi do serwisów online, poprzez jedno kliknięcie mieszkańcy będą prowadzili wideokonferencje z lekarzami, urzędnikami oraz rodziną. Każdy dom i biuro „inteligentnego miasta” zostaną wyposażone w ekrany Cisco TelePresence.
'Miasto ma być "nośnikiem informacji", których mózgiem będzie centrum kontroli Cisco. W następnym etapie, we współpracy z 3M, UTC i architektami Gale będzie budować kolejne miasta w Chinach i Indiach, traktując New Songdo jako wzorzec', podaje serwis Computerworld.

Także inne firmy upatrują w takich projektach możliwość wygenerowania ogromnych zysków. IBM „zaopiekował się” miastem Dubuque w stanie Iowa (60 tys. mieszkańców) zmieniając zwykłe miasto w miasto inteligentne, posiadające nowoczesne rozwiązania, poparte technologią IT. W Polsce IBM pomaga Katowicom w przeobrażeniu się w inteligentną metropolię.

Kolejnym projektem zurbanizowania miasta jest powstające w Portugalii PlanIT Valley, które tworzy były pracownik Microsoftu, Steve Lewis. W przedsięwzięciu uczestniczą także Cisco, Accenture i McLaren Electronic Systems.

Innowacjami zainteresowane są także: holenderski Amsterdam oraz włoskie Solerno i Bolzano.

Dla firm technologicznych udział w takim projekcie to ogromne zyski. Z samej instalacji infrastruktury, sprzedaży sprzętu i oferowania usług mogą wygenerować ponad 30 mld USD przychodów. HP, Autodesk, Oracle, Cisco czy IBM stworzyły już wiele koncepcji i dokumentów na temat cyfrowych miast, które stopniowo są realizowane.

'IDC szacuje, że biznes związany z "inteligentną infrastrukturą" może być wart 122 mld USD w 2012 roku. W ciągu następnych dwóch dekad na globalną infrastrukturę wydanych zostanie 35 bln USD'.

Źródło: Computerworld

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-1