reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 19 listopada 2008

Niekorzystna decyzja KE może oznaczać dla Polski utratę kilku inwestycji

Kilka dni temu informowaliśmy, iż KE podjęła decyzję o przedłużeniu zawieszenia ceł na panele LCD na 5 lat. Puls Biznesu donosi, iż może to oznaczać dla Polski utratę kilku znacznych inwestycji w tych segmencie.
Stefan Kamiński, Prezes KIGEiT stwierdził w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu: ‘Przedstawiciele KE stwierdzili, że koncern LG Display Poland, który zgłosił sprzeciw do projektu rozporządzenia i złożył wniosek o wprowadzenie cła od 2010 r., nie udzielił oficjalnej informacji, ile paneli produkuje w Kobierzycach. Dlatego sprzeciw nie został wzięty pod uwagę, mimo że Komisja dostała te dane m.in. od nas’. Puls Biznesu donosi także, iż podobny sprzeciw złożył inny producent paneli w Polsce, Sharp, jednak firma go wycofała.

‘Pięć lat to wyrok, bo przez ten czas technologia LCD może przestać istnieć. Możliwe jest wprowadzenie cła przed 2014 r. Najwcześniej - od 1 stycznia 2010 r., o ile jakiś producent działający w UE złoży odpowiedni wniosek do końca stycznia przyszłego roku. Ale będzie to o wiele trudniejsze niż w tym roku’ dodaje Stefan Kamiński.

PB przypomina, iż w ostatnim okresie media wielokrotnie informowały o możliwości lokalizacji produkcji paneli LCD przez kolejnych inwestorów. Już obecnie Polsce wytwarza je LG Display w Kobierzycach, LG Electronics w Mławie, Sharp w Łysomicach oraz Jabil (na zlecenie Sharpa) w Miłośnie. Zamierzają je produkować Funai w Nowej Soli i Videocon w Piasecznie. Nad produkcją w Polsce szkła z płynnym dialektykiem (glass sandwich), zastanawiały się tajwańskie AU Optronics i Chi Mei Optoelectronics. Obecnie, w świetle postanowień Brukseli, inwestycje takie byłyby znacznie mniej opłacalne i mogą zostać zaniechane.

Polska może jeszcze wystąpić ze sprzeciwem do decyzji Komisji Europejskiej w marcu lub kwietniu przyszłego roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1