reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ERC
Przemysł elektroniczny |

We wrześniu kolejna edycja European Rover Challenge w Polsce

Czwarta edycja ERC odbędzie się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w dniach 14 – 16 września 2018 roku.

Miejsce tegorocznych zawodów wybrano nieprzypadkowo. Wyjątkową scenerię wydarzenia stworzy uformowany przez ekspertów na potrzeby konkursu tor z czerwonej, „marsjańskiej” ziemi oraz zabytkowy piec hutniczy, przypominający swoim kształtem kosmiczną rafinerię rodem z literatury fantastyczno-naukowej, przy którym także zorganizowana zostanie jedna z konkurencji.
Nowa lokalizacja, dwie równoległe kategorie zawodów, konkurencje przygotowane w oparciu o wytyczne z dokumentów projektowych agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA oraz szansa na wzięcie udziału w analogowej misji marsjańskiej na Półwyspie Arabskim – to wszystko czeka na uczestników jednego z największych w Europie wydarzeń robotyczno-kosmicznych.
Tradycyjnie do konkursu zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student). Tegoroczną nowością jest natomiast otwarcie zawodów dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO). Podobnie, jak w poprzednich edycjach, wydarzenie wzbogacone zostanie o strefę pokazów naukowo-technologicznych, dedykowaną wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat kosmosu i związanych z nim technologii. Jak wyjaśnia pomysłodawca wydarzenia, Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej - otwarcie zawodów dla profesjonalnych drużyn nie tylko podnosi poziom konkursu (również w kategorii przeznaczonej dla studentów), ale także pozwala zawodnikom na nawiązanie kontaktów biznesowych – nawet w przestrzeni warsztatowej. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się: Mathworks oraz Austriackie Forum Kosmiczne (OEWF), które przygotowało wyjątkową nagrodę dla zwycięzców ERC Student 2018 – udział członków zespołu i ich łazika w analogowej misji AMADEE 2020, która odbędzie się na Półwyspie Arabskim. Organizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Muzeum Przyrody i Techniki, a także Mars Society Polska. Poprzednie trzy edycje, obejmujące przede wszystkim zawody łazików marsjańskich oraz pokazy naukowo-technologiczne, zgromadziły w sumie ponad 70 tysięcy widzów. W zawodach wzięło udział przeszło 700 zawodników z 15 krajów świata, w tym Australii, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Egiptu, Nepalu i Polski. Wśród gości specjalnych poprzednich edycji znaleźli się m.in. dr Harrison Schmitt (misja Apollo 17) – ostatni człowiek, który stanął na Księżycu, dr Robert Zubrin –założyciel i prezes Mars Society oraz dr Gianfranco Visentin – Szef Działu Automatyki i Robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 28 2024 10:16 V22.4.20-1
reklama
reklama