reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym

Creotech Instruments, WIZIPISI oraz firma Planetek Italia będą dalej rozwijać współpracę w zakresie usług obserwacji Ziemi (Earth Observation – EO) i badań systemowych, a także rozwoju i komercjalizacji wspólnych rozwiązań.

W czasie spotkania zorganizowanego przez Polską ambasadzie w Rzymie 6 grudnia, doszło do podpisania listu intencyjnego między firmą Creotech Instruments SA i Planetek Italia. Jednocześnie symetryczną umowę z włoską firmą zawarł Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI) reprezentowany.
Zawarte w czasie spotkania zorganizowanego przez Ambasadę RP w Rzymie umowy pozwolą polskim firmom działającym w sektorze kosmicznym połączyć siły z włoskim partnerem. Współpraca ma przełożyć się na wspólne projekty na szybko rozwijającym się rynku usług opartych na danych satelitarnych. Podpisaniu umów towarzyszyła prezentacja oferty polskich firm dla włoskiego sektora kosmicznego i naukowców.
- Wspólnie z naszym włoskim partnerem podjęliśmy decyzję, że chcemy podnieść naszą współpracę na wyższy, strategiczny poziom – komentuje dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments SA. – W pierwszej kolejności chcemy ustalić kluczowe kompetencje każdej ze stron w obszarze Earth Observation oraz określić jakie specjalizacje będą rozwijały nasze firmy i w których obszarach chcemy budować i wzmacniać swoje kompetencje, żeby w przyszłości móc z powodzeniem wspólnie walczyć o zlecenia i projekty na rynku europejskim. - Podpisane w Rzymie listy intencyjne tworzą fundament pod przyszłą współpracę między naszymi trzema firmami – tłumaczy dr Adam Iwaniak, prezes WIZIPISI. – W tej specyficznej technologicznej konstelacji, której wspólnym mianownikiem są dane satelitarne, Creotech i Planetek koncentrują się na agregowaniu i udostępnianiu danych satelitarnych, czego przykładem są rozwijane przez Creotech platforma EO Cloud oraz Rheticus firmy Planetek. Tymczasem WIZIPISI specjalizuje się w budowaniu konkretnych aplikacji bazujących na tych danych i dostarczaniu usług końcowych dla klientów biznesowych – dodaje Iwaniak. Planetek Italia to włoskie przedsiębiorstwo powstałe w 1994 roku, specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu geoinformatyki i obserwacji Ziemi, dostarczając rozwiązania wykorzystujące wartość danych geoprzestrzennych we wszystkich fazach cyklu życia danych od pozyskania, przechowywania, zarządzania aż po analizę i udostępnianie. Firma rozwija szereg rozwiązań o szerokim zastosowaniu od monitorowania środowiska i gruntów po otwarte i inteligentne miasta, obronę i bezpieczeństwo. Firma angażuje się także w projekty i misje kosmiczne o charakterze naukowym. - Z firmą Planetek złożyliśmy do tej pory kilka projektów do Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi Krzysztof Mysłakowski, sales manager Satellite Data Division w Creotech Instruments SA. – Czekamy na rozstrzygnięcia, ale równocześnie chcemy rozwijać naszą współpracę i wspólnie walczyć o kolejne zlecenia. Segment usług opartych na przetwarzaniu danych satelitarnych rozwija się bardzo dynamicznie i jest to jeden z obszarów, w którym nasza firma upatruje szans na międzynarodowy sukces. Działająca w sektorze kosmicznym spółka Creotech Instruments SA, wspólnie z firmą CloudFerro stworzyła i rozwija unikalną bazę danych satelitarnych połączoną z szybką chmurą obliczeniową – Earth Observation Cloud (EO Cloud). Dane i moce obliczeniowe dostępne są dla wszystkich zainteresowanych ich przetwarzaniem i wykorzystywaniem do celów zarówno komercyjnych jak i naukowych. Platforma EO Cloud została stworzona w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na serwerach EO Cloud znajdują się na bieżąco aktualizowane oraz archiwalne dane pochodzące m.in. z satelitów serii Landsat, Sentinel i Envisat.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama