reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adam121 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 22 listopada 2017

Sonel z dwucyfrową dynamiką sprzedaży

W III kwartale 2017 roku skonsolidowane przychody Sonela wzrosły o 11,5% do 23,3 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży zwiększył się o 7% do blisko 6 mln zł.
Na czysto grupa zarobiła 1,3 mln zł wobec 1,7 mln zł zanotowane rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto wzrósł z około 2 mln zł do ponad 2,3 mln zł, a zysk operacyjny z 2,4 mln zł do 2,6 mln zł.

- Zdecydowana poprawa wyników w ujęciu kwartalnym i potwierdzenie tendencji konsekwentnej odbudowy od dołka w I kwartale 2017 roku. Zarazem wyniki są nieco słabsze od naszych założeń (efekt mniejszych przychodów). W skali r/r słabsze wyniki przez spółki zagraniczne (zapewne głównie funkcjonowanie spółki w USA, co jest sytuacją przejściową). Jednostkowy wynik EBIT 9% powyżej ubiegłorocznych wyników, a gotówka netto wyniosła 2,3 mln zł (powyżej oczekiwań) – ocenia DM BDM.

Narastająco po trzech kwartałach 2017 roku skonsolidowane przychody Sonela zbliżyły się do 65 mln zł (+7%). Zysk operacyjny wyniósł 3,9 mln zł, a netto 2,7 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 8,1 mln zł i 7,8 mln zł. Wyższe zyski pojawiły się na poziomie jednostkowym – tegoroczny EBIT to 6,4 mln zł, a wynik netto powyżej 4,7 mln zł. Dynamicznie wzrosły przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i po dziewięciu miesiącach sięgnęły 6,4 mln zł (+77%).

Spółka duży nacisk kładzie na rozwój eksportu. Perspektywicznymi kierunkami są Indie i USA. - Istotnym dla całej grupy jest rozwój sprzedaży w Indiach oraz uzyskiwanie dodatnich wyników w spółce Sonel India. Wraz ze wzrostem sprzedaży prowadzonej przez ten podmiot istotny jest rozwój sprzedaży mierników. W szczególności zarząd liczy na istotne przychody ze sprzedaży w IV kwartale 2017 roku, wynikające z aktywnego uczestnictwa w przetargach organizowanych w tamtym rejonie świata – czytamy w raporcie kwartalnym.

W Stanach Zjednoczonych spółka chce sprzedawać głównie produkty do pomiaru jakości energii, a rynek amerykański z czasem ma stać się znaczący w całej strukturze eksportu. Po pierwszych trzech kwartałach cały eksport grupy stanowił prawie 53% ogólnej sprzedaży.

- Mierniki Sonel muszą zaistnieć na rynku amerykańskim uzyskując licząca się pozycję na rynku przyrządów pomiarowych. Równoległy rozwój usług doradczych powinien zapewnić stabilność i umożliwiać wypracowywanie nadwyżek finansowych. W IV kwartale 2017 roku firma amerykańska powinna dokonać pierwszych regularnych sprzedaży mierników z oferty – wynika z raportu za III kwartał.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-1