reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 17 listopada 2017

Nowy projekt VIGO System

Dużo dobrych wiadomości od VIGO: spółka zwiększa przychody i zyski, uzyskała już zgodę na budowę zakładu i uczestniczy w nowym projekcie unijnym.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie do wniosku o wsparcie projektu „Technologie materiałów i struktur dla detekcji długofalowego promieniowania podczerwonego (LWIR)”. Wniosek o dofinansowanie został złożony w ramach I konkursu strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG.
Projekt realizowany będzie przez: Instytut Technologii Elektronowej – lidera projektu, Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Rzeszowską oraz VIGO System SA. Łączna kwota dofinansowania projektu wynosi 6 490 261 zł z czego VIGO System otrzyma na opracowane rozwiązania 870 374 zł.

W ramach projektu, VIGO System odpowiada za opracowanie technologii materiałów i struktur przeznaczonych do detekcji długofalowego promieniowania podczerwonego (8-14 μm) w podwyższonych temperaturach (>200 K). Podany zakres spektralny jest ważny z punktu widzenia wielu zastosowań, w tym wojskowych (obrazowanie, detekcja śladowych ilości gazów bojowych), cywilnych, medycznych, przemysłowych (kontrola i diagnostyka), kosmicznych (obserwacja Ziemi z kosmosu, detekcja śladowych ilości substancji) czy środowiskowych (monitorowanie emisji gazów cieplarnianych). Przedmiotem projektu będą półprzewodnikowe supersieci II-go rodzaju na bazie związków antymonu grupy III układu okresowego. Materiał ten jest uznawany za następcę tellurku kadmowo-rtęciowego (HgCdTe), który jest obecnie powszechnie stosowany w przyrządach do wykrywania podczerwieni. Idea półprzewodnikowych supersieci II-go rodzaju została zaprezentowana na początku lat 70-tych XX-go wieku, jednak dopiero na przełomie lat 80-tych i 90-tych wykonane zostały prace teoretyczne i eksperymentalne wskazujące ich potencjał. Wykazano, że antymonkowe supersieci cechują się szeregiem właściwości, które pozwalają na uzyskanie lepszych parametrów materiałowych i przyrządowych w porównaniu do HgCdTe.

- Mamy za sobą solidny kwartał, tak pod względem bieżących wyników finansowych jak i budowania relacji z biznesowych z dotychczasowymi i przyszłymi kontrahentami. Liczymy, że intensywne działania sprzedażowe i promocyjne ostatnich miesięcy już w 2018 r. przyniosą zauważalny wzrost sprzedaży spółki, tak adresowanej do dynamicznie rozwijających się obecnych klientów VIGO System, jak i zupełnie nowych partnerów, o których pozyskanie aktywnie zabiegamy. Szczególnie duże nadzieje wiążemy z ekspansją na rynkach krajów azjatyckich, z Chinami i Japonią na czele. Jedną z najbardziej perspektywicznych aplikacji naszych detektorów na rynku chińskim są systemy bezpieczeństwa kolejowego. Liczymy, że już w 2018 r. uda się nam zrealizować dostawy do chińskich podmiotów specjalizujących się w systemach dla kolei szybkich prędkości – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System.
VIGO opublikował także kwartalny raport finansowy. Spółka wypracowała w 3 kwartałach 2017 r. 21,6 mln zł przychodów, o ponad 20% więcej niż rok wcześniej. EBITDA spółki po 9 miesiącach br. wyniosła 11,0 mln zł, wobec 8,4 mln zł rok wcześniej, a zysk netto - 9,0 mln zł (6,8 mln zł w 3 kwartałach 2016 r.). W samym III kwartale 2017 r. VIGO System osiągnęło 6,7 mln zł przychodów i 2,8 mln zł zysku netto.

Strategia rozwoju VIGO System na najbliższe lata przewiduje m.in. wzrost mocy produkcyjnych poprzez budowę nowego zakładu produkcyjnego w Ożarowie Mazowieckim, którego uruchomienie eliminuje istniejące wąskie gardła w procesie produkcyjnym spółki, umożliwiając efektywną produkcję długich serii detektorów i wzrost wolumenu produkcji z obecnych 6 tys. sztuk do nawet 100 tys. detektorów rocznie. W ramach projektu zakończono już prace projektowe oraz uzyskano prawomocne pozwolenie na budowę zakładu. W III kwartale rozpoczęto m.in. odwierty pod pompy ciepła, które będą zasilać nowy budynek w energię. Zakończenie przetargu na wybór generalnego wykonawcy planowane jest na początek 2018 r., co pozwoliłoby rozpocząć właściwe prace budowlane w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2