reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© gewwer dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 września 2017

TOP 10 firm EMS - Skandynawia

Już niedługo podczas TEC Lund, Reed Electronics Research przedstawi analizę europejskiego rynku EMS, a na razie prezentuje 10 największych dostawców usług EMS z krajów skandynawskich.
Przejęcie w 2015 roku firmy PartnerTech przez Scanfil sprawiło, że powstała grupa o przychodach przekraczających pół miliarda euro, która działa w 6 krajach i na 3 kontynentach. Firma przeszła gruntowną restrukturyzację, która dotyczyła zakładów w Norwegii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, i obecnie jest niemal dwa razy większa niż kolejne przedsiębiorstwo w rankingu – Kitron.

Kitron, podobnie jak Scanfil, uruchomił działalność w Europie Centralnej i Wschodniej oraz w Azji, stawiając na niskie koszty. Firma ma również zakłady w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu spełnia wymagania tamtejszych klientów dotyczące lokalnej produkcji.

Działalność w tym regionie prowadzi także duńska firma GPV która w 2016 roku uruchomiła zakład w Meksyku, produkujący na potrzeby klientów z Ameryki Północnej.

Wyłączywszy jedynie norweskie HAPRO, wszystkie pozostałe firmy z TOP15 prowadzą działalność w regionie CEE oraz w Azji, ze względu na niższe koszty. Jednak większość produkcji tych przedsiębiorstw zlokalizowana jest w Skandynawii.

Spośród znaczących dostawców EMS, których kwatera główna jest poza Skandynawią, można wymienić tylko trzy, które dysponują dużymi centrami produkcyjnymi w tym regionie: szwajcarski Enics – Finlandia i Szwecja, Sanmina – 2 zakłady w Finlandii i 1 w Szwecji oraz polski Fideltronik, który w 2013 roku przejął zakład produkcyjny w Szwecji. Warto przypomnieć, że na początku 2017 roku Enics przejął fabrykę PKC Group w Raahre (Finlandia), którą później zamknął.

Top10 dostawców EMS Skandynawia 2016 (przychody w mln EUR)
firmasiedziba głównaprzychody 2016lokalizacje fabryk
1ScanfilFinlandia508Finlandia, Szwecja, Niemcy, Estonia, Polska, Chiny, USA
2KitronNorwegia225Norwegia, Szwecja, Litwa, Chiny, USA
3HANZASzwecja138Szwecja, Finlandia, Czechy, Estonia, Polska, Chiny
4GPVDania120*Dania, Tajlandia, Meksyk
5NOTESzwecja116Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Chiny
6NorautronNorwegia100*Norwegia, Szwecja, Polska, Chiny
7Orbit OneSzwecja94Szwecja, Polska, Rosja
8InissionSzwecja56Szwecja, Estonia
9BB ElectronicsDania54Dania, Chiny
10LEABSzwecja46Szwecja, Estonia

* prognoza

Źródło: Reed Electronics Research

Więcej na temat europejskiego rynku EMS opowie Peter Brent z Reed Electronics Research podczas , TEC Lund (Szwecja), 28 września 2017 roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 14 2018 13:31 V9.2.8-2