reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuryz dreamstime.com Nauka | 28 lipca 2017

Akustycy z AGH współpracują przy projekcie ESA

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pracują nad ograniczeniem destrukcyjnego działania fali dźwiękowej powstającej w czasie startu rakiety. Opracowanie odpowiedniej konstrukcji obudowy filtra pozwoli ochronić wrażliwą aparaturę badawczą.
Badacze z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) realizują swoje prace w ramach międzynarodowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej ATHENA. Ze strony AGH prace koordynuje prof. Tadeusz Kamisiński. Głównym celem projektu jest umieszczenie na orbicie nowej generacji teleskopu rentgenowskiego w 2028 roku. W pracach uczestniczą naukowcy z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Zadaniem naukowców z AGH jest przede wszystkim zminimalizowanie ciśnienia akustycznego powstającego przy starcie rakiety. Akustycy opracowują osłonę, która ochroni najbardziej wrażliwy element, jakim jest filtr zamontowany w teleskopie rentgenowskim.

Spotkania grup badawczych pracujących nad poszczególnymi zagadnieniami odbywają się cyklicznie w ośrodkach naukowych biorących udział w programie. W minionym tygodniu w Laboratorium Akustyki Technicznej AGH prowadzone były testy dla różnych konfiguracji obudowy filtra przy stopniowo zwiększanym poziomie ciśnienia akustycznego. Oprócz polskich uczonych z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, w badaniach brali udział również naukowcy z Niemiec i Włoch. Badania polegały na sprawdzeniu wpływu hałasu generowanego podczas startu rakiety na jeden z elementów teleskopu rentgenowskiego. Obudowę z filtrem poddano działaniu ciśnienia akustycznego w komorze pogłosowej, gdzie z użyciem specjalnych zestawów głośnikowych uzyskano poziom hałasu o wartości 142 dB. Podczas prowadzonych testów filtr nie został uszkodzony, co oznacza, że spełnia zakładane wymagania. Kolejnym krokiem będą badania prowadzone w kierunku redukcji masy filtra i udoskonalania obudowy mocującej i osłaniającej ten delikatny element.

Źródło: AGH

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-1