reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Nauka | 27 czerwca 2017

Metoda termicznej redukcji tlenku grafenu zwycięską innowacją

Nagrodę główną IV edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” zdobyli naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie.
Grafen może być zastosowany w różnych dziedzinach nauki, począwszy od elektroniki poprzez materiały konstrukcyjne czy biomateriały - tłumaczył w rozmowie z PAP dr inż. Krzysztof Perkowski z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Opatentowana przez ITME oraz ICiMB metoda umożliwia uzyskanie grafenu (będącego przewodnikiem prądu) - dzięki redukcji tlenku grafenu (który posiada właściwości izolacyjne). - Tlenek grafenu jest materiałem izolującym. My - poprzez redukcję - chcemy przywrócić mu własności transportowe, żeby grafen, który wytwarzamy (z grafitu – PAP) z powrotem był przewodnikiem – powiedziała inna laureatka konkursu, dr inż. Magdalena Winkowska z ITME.

Proces redukcji termicznej możliwy jest dzięki technice prasowania na gorąco (HIP – Hot Isostatic Pressing). Cały proces przebiega w reaktorze, w temperaturze do 2 tys. st., pod wpływem wysokiego ciśnienia izostatycznego gazów obojętnych (300 MPa). W efekcie uzyskuje się czysty chemicznie grafen w trzech postaciach: wysuszonego proszku, papieru grafenowego, a także cienkich warstw. Taki materiał doskonale przewodzi ciepło i energię elektryczną.

Jego otrzymywanie jest dziś sporym problemem - mówi w rozmowie z PAP członek zwycięskiego zespołu, mgr inż. Michał Woluntarski. - Nasz sposób pozwala na otrzymywanie pewnych materiałów w sposób w miarę przemysłowy, co bardzo sprzyja komercjalizacji tego materiału. Im będzie tańszy, tym łatwiej będzie można zastosować go w różnych aplikacjach. To zastosowanie musi się znaleźć, żeby innowacje szły do przodu – dodaje.

Autorzy nagrodzonego wynalazku mają nadzieję, że znajdzie on zastosowania w elektronice – np. w bateriach do telefonów komórkowych czy superkondensatorach, które obecnie stosowane są w samochodach elektrycznych. - Pojemność takich baterii zwiększy się kilkukrotnie, ponieważ rozwinięcie powierzchni grafenu jest wielokrotnie większe, niż obecnie stosowanych materiałów – podkreślał w rozmowie z PAP Krzysztof Perkowski.

W tegorocznej edycji konkursu „Eureka! DGP”, ogłoszonej w październiku 2016 r., wzięło udział 17 uczelni oraz 11 instytutów badawczych i jednostek naukowych PAN. Zakwalifikowano 68 wynalazków, zgłoszonych do Urzędu Patentowego w latach 2014/2015. Do głównej nagrody nominowano 20 zespołów.

Zwycięzcy otrzymali 30 tys. zł i kampanię promocyjną dla instytutu w mediach.

Partnerem merytorycznym konkursu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Patentowy RP oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2