reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayFotocitizen Przemysł elektroniczny | 26 kwietnia 2017

IQRF – bezprzewodowa technologia firmy Microrisc

IQRF, czyli platforma komunikacji bezprzewodowej, powstała w 2004 roku. Technologię opracowała czeska firma Microrisc, specjalizująca się m.in. w projektowaniu i produkcji modułów radiowych.
Co to jest IQRF?

Technologia IQRF to kompletny ekosystem opracowany i rozwijany przez firmę Microrisc s.r.o. z Jicina. W zależności od potrzeb może pracować w oparciu strukturę sieci wireless mesh, wireless star oraz pear-to-pear. Podstawową jednostką platformy komunikacyjnej IQRF jest niewielkich rozmiarów transceiver. Moduł wykorzystuje opracowany przez Microrisc protokół komunikacyjny DPA (Direct Peripheral Access) oraz protokół IQMESH tworząc bezprzewodową inteligentną sieć typu mesh.

– Na rynku istnieje obecnie wiele platform komunikacji bezprzewodowej dla IoT, ale nie ma dwóch identycznych, o których moglibyśmy powiedzieć, że są bezpośrednią konkurencją Zawsze dobiera się je w zależności od potrzeb klienta, który określa przeznaczenie, preferowaną architekturę sieci, zasięg oraz inne parametry istotne dla projektu – mówi Sebastian Hopp, manager sprzedaży firmy Microrisc.

Sebastian Hopp dodaje, że w przypadku każdej platformy można mówić o pewnych wyróżniających ją cechach. Są to specyficzne właściwości, które dają korzyści przy konkretnych zastosowaniach. – Jedną z najmocniejszych stron IQRF są sieci mesh, ponieważ rozwijaliśmy tę technologię optymalizując ją właśnie pod te sieci – zauważa Hopp. Inną zaletą IQRF jest duża liczba urządzeń, które można podłączyć, czyli aż do 240 sztuk, przy przeciętnym zasięgu wynoszącym ponad 500 m w otwartej przestrzeni.

Microrisc ma już opatentowane protokoły zarówno nadawania, jak i zbierania danych w sieciach IQRF. - Jeśli chodzi o nadawanie, tworzymy sieć o stabilnej strukturze. Tradycyjne sieci opierają się o routing, czyli tworzenie mapy transferu danych. My zoptymalizowaliśmy ten proces, nie tworzymy map, ale wszystkie urządzenia się widzą i mogą ze sobą komunikować – wyjaśnia Sebastian Hopp. Zbieranie danych natomiast odbywa się pakietowo, co wpływa na przyspieszenie tego procesu.

IQRF to sieć typu LDT (Low DataTransfer). Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w wielu różnych branżach. Microrisc ma już na koncie wdrożenia w sektorze oświetleniowym, smart city, parkingów zewnętrznych, automatyki budynkowej, transportu drogowego czy kolejnictwa. – Jedna z większych realizacji w Polsce miała miejsce w Elektrowni Jaworzno, gdzie nasza technologia wchodzi w skałd rozwiązania obsługującego turbiny chłodzące. Zajmowaliśmy się też takimi tematami jak kontrola armatek śnieżnych czy ruchomych celów w strzelnictwie – mówi Sebastian Hopp. Nasz rozmówca zauważa jednak, że IoT jest wciąż we względnie wczesnej fazie rozwoju, a producenci i klienci dopiero szukają optymalnych rozwiązań w tym obszarze.

Co istotne, każda sieć jest konfigurowana dokładnie pod potrzeby klienta. Wśród podstawowych kryteriów, na które powinien zwrócić uwagę użytkownik sieci IQRF można wymienić m.in.: zasięg,
ilość przesyłanych danych, liczbę urządzeń w sieci, rodzaj komunikacji (jedno czy dwukierunkowa), konfigurację sieci (mesh, gwiazda, pear-to-pear), bezpieczeństwo czy pobór mocy.

Microrisc stawia na rozwój IQRF

Firma Microrisc działa od 1991 roku. – Od samego początku byliśmy związani z technologiami bezprzewodowymi, bo zajmowaliśmy sie systemami alarmowymi. Z biegiem lat ewoluowało to w naturalny sposób, aż doszliśmy do obecnego etapu, gdy jesteśmy dostawcą platformy IQRF – stwierdza Sebastian Hopp. – My zapewniamy technologie, które umożliwiają komunikację, dając partnerom biznesowym korzyści wynikające z tempa wdrożenia jak i kosztów realizacji pozwalając na korzystanie ze sprawdzonego i stabilnego rozwiązania – podsumowuje Sebastian Hopp.

Microrisc działa jednak w dwóch obszarach, ponieważ oprócz rozwoju własnego produktu IQRF, zajmuje się także dystrybucją komponentów elektronicznych. - Firma stabilnie się rozwija. Obecnie pracuje u nas około 50 osób, z czego zdecydowana większość w dziale badań i rozwoju. Inżynierowie Microrisc zajmują się róznymi dzidziedzinami związanymi z IQRF: hardwarem, softwarem, a także narzędziami niezbędnymi dla klientów, by ci mogli w optymalny sposób tworzyć sieć IQRF oraz poprzez odpowiednie interfejsy łączyć ją z innymi systemami (np. Wi-Fi, Ethernet) – mówi Sebastian Hopp.

Zespół Microrisc zajmuje się optymalizacją i rozwojem IQRF. Jednym z ostatnich osiągnięć jest najnowsza wersja systemu operacyjnego, w którym jeszcze baczniejszą uwagę zwrócono na kwestie bezpieczeństwa przesyłu danych w sieci.

IQRF Alliance, czyli razem łatwiej

Microrisc jest również założycielem oraz obecnie obok innych firm takich jak O2, Aaeon, Microchip członkiem IQRF Alliance. Ta międzynarodowa organizacja powstała w 2013 roku i zrzesza deweloperów, producentów, integratorów systemów oraz ośrodki badań i rozwoju, które korzystają z produktów wchodzących w skład ekosystemu IQRF. – W branży IoT pojedynczy przedsiębiorca ma ograniczone możliwości, bo aby stworzyć kompletny system dla klienta końcowego potrzeba minimum 3-5 partnerów o różnych kompetencjach. Alians łączy firmy, które są związane z technologią IQRF, ale oferują różne, uzupełniające się rozwiązania. W ten sposób stowarzyszenie ułatwia znalezienie partnerów biznesowych i przyspieszenie procesu sprzedaży – wyjaśnia nasz rozmówca. Do IQRF Alliance dołączyły niedawno trzy polskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski – Wydział Elektorniki Mikrosystemów i Fotoniki, Politechnika Krakowska – Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Politechnika Śląska – Instytut Metrologii, Elektroniki i Automatyki.


© Microrisc

IQRF Alliance regularnie organizuje konferencje, ale jak podkreśla Sebastian Hopp, nie mają one wydźwięku typowo marketingowego, ale służą raczej wymianie wiedzy. – Zapraszamy przede wszystkim firmy, które już robiły coś w technologii IQRF, aby zaprezentowały swoje rozwiązania. W ten sposób członkowie aliansu mogą skorzystać z doświadczeń innych firm i wymienić doświadczenia. Bardzo przydatne są także nasze praktyczne warsztaty i hackathony – mówi Sebastian Hopp. Kolejne takie spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w Clarion Congress Hotel w Pradze. Evertiq jest partnerem medialnym tego przedsięwzięcia.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-1