reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony bolan dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 marca 2017

Robotyka i automatyka polską wizytówką

"Platforma przemysłu 4.0" skupiająca przedsiębiorców i legislatorów aktywnych w tym obszarze powstanie jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedziała PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
- Przemysł cyfrowy wymaga standaryzacji, dlatego jednym z wyzwań dla Polski jest stworzenie platformy 4.0, po to, by nie tylko korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, ale także je tworzyć – powiedziała dla PAP – Nauka w Polsce wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Opracowując platformę 4.0, którą chcemy uruchomić w ciągu tego półrocza, zapraszamy zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Duzi, globalni gracze chcą się na tej platformie znaleźć. Interesuje nas również to, żeby wokół międzynarodowych graczy rosły polskie firmy. Podpisaliśmy już pierwszą umowę na budowę nowego silnika z firmą GM, która ma współpracować w tym projekcie z Instytutem Lotnictwa. GM ma kooperantów m.in. w Rzeszowie. Na takim "offsecie" bardzo nam zależy. My oferujemy know-how, przyjazne warunki inwestycyjne, a w zamian za to chcemy mieć dostęp do własności intelektualnej, która w wyniku tych prac powstanie.

Jadwiga Emilewicz mówiła także o naszych możliwościach w obszarze automatyki i robotyki. - Potencjał robotyki widzimy we wszystkich branżach, które stanowią naszą polską wizytówkę. Między innymi w obszarze biotechnologii czy energetyki, gdzie rozwijamy program elektromobilności, w tym pierwszy polski autobus elektryczny. E-bus jest dobrą ilustracją przemysłu 4.0. Wykorzystuje się w nim rozwiązania opracowane w oparciu o nowe technologie. Jego kluczowe komponenty, takie jak bateria, falownik, układ napędowy będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego. Realizacja projektu doprowadzi do powstania polskiego rynku autobusów elektrycznych o wartości 2,5 mld zł rocznie – stwierdziła wiceminister.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że w obszarze przemysłu 4.0 Polska chce mieć wiele do powiedzenia nie tylko na rynku krajowym, ale też na rynkach europejskich. - To dlatego obszar robotyki i automatyzacji jest tym, któremu będą dedykowane specjalne programy badawczo-rozwojowe. W pierwszej połowie tego roku ruszą programy w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poświęcone m.in. budowie skomplikowanego robota medycznego; w marcu - program dotyczący autobusu nowej generacji. Mamy nadzieję, że pod koniec 2018 roku taki produkt przyszłości powstanie. Do tego konkursu będą mogły stawać konsorcja przemysłowo-badawcze. W pierwszym kwartale ruszy także program poświęcony rozwiązaniom z zakresu telemedycyny. W sumie w tym roku NCBR zrealizuje ok. 17 nowych konkursów z zakresu B+R na kwotę 4,5 mld zł. Sześć z nich już ogłoszono – powiedziała wiceminister Jadwiga Emilewicz.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-2