reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Transition Technologies Technologie | 21 lutego 2017

Potencjał i główne kierunki rozwoju IoT

Wartość inwestycji w sektor IoT za lata 2016-2021, ma sięgnąć 4,8 biliona USD – takie dane płyną z badania Global IoT Executive Survey. Internet Reczy to dziś rynkowa rewolucja. W jakim kierunku będzie rozwijać się ta technologia?
Najbliższe lata IoT będą stały pod znakiem wzrostu znaczenia tych rozwiązań na światowym rynku – tak wynika z badania Global IoT Executive Survey 2016 od BI Intelligence. Według prognoz, w 2021 roku liczba urządzeń podłączonych do internetu rzeczy wyniesie powyżej 22 miliardów, co oznacza ponad trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016. Łączna wysokość inwestycji rynkowych w ciągu tych pięciu lat, ma sięgnąć 4,8 biliona USD.

Internet rzeczy rewolucjonizuje świat technologii i stwarza rentowne pole dla biznesowych inwestycji. Gdzie upatrywać potencjału rozwiązań tej technologii?

Dane wspomagają procesy decyzyjne

Analityka biznesowa to dziś jedno z najbardziej powszechnych zastosowań IoT. Jej celem jest dostarczanie rozwiązań wspomagających procesy decyzyjne, poprzez pozyskiwanie rzeczywistych danych, płynących z otoczenia. Dzięki takim narzędziom, możliwe jest odejście od założeń i operowanie faktami, a tym samym większa precyzja informacyjna. Rozwiązania tego typu najczęściej opierają się na specjalnych platformach IoT, które nie tylko zbierają i łączą dane, ale także przedstawiają je w sposób zrozumiały dla człowieka. Rozwój analityki i algorytmiki jest kluczowym kierunkiem dla przemian internetu rzeczy – pozwoli na zwiększenie zakresu inteligencji urządzeń i systemów.

Przykładem zastosowania analityki biznesowej jest tzw. Digital Twin (Cyfrowy Bliźniak), czyli cyfrowe odtworzenie obiektu. – Do fizycznego elementu podłącza się wyspecjalizowane czujniki, które zbierają o nim informacje. Następnie specjalne oprogramowanie nanosi dane o tym elemencie na jego wirtualny odpowiednik, a obraz tego procesu odtwarzany jest np. w urządzeniu mobilnym jak tablet lub okulary rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu konstruktor czy serwisant, w czasie rzeczywistym otrzymuje rzetelną informację o czynnikach, jakim urządzenie jest poddawane w naturalnym środowisku pracy. To z kolei pozwala na optymalizację jego wydajności w trakcie pracy, czy poprawę jakości już na etapie prototypowania. Aby narzędzia tego typu miały większy zakres zastosowań, konieczna jest likwidacja barier we wdrażaniu rozwiązań IoT – mówi Paweł Pacewicz, kierownik ds. projektów strategicznych w Transition Technologies PSC w Kielcach.Zwiększenie inteligencji urządzeń i systemów

Dzięki internetowi rzeczy, maszyny zmierzają w kierunku coraz większej autonomii. Oznacza to, że mogą nie tylko zbierać dane i przesyłać je człowiekowi, ale na ich podstawie same podejmować niektóre prostsze decyzje. Procesy uczenia maszynowego sprawią, że możliwe będzie zmniejszenie zaangażowania człowieka w problemy, które nie są szczególnie skomplikowane. Tym samym możliwe jest pozyskanie dodatkowego czasu na zadania związane z zarządzaniem i innymi złożonymi procesami biznesowymi, w których działalność ludzka odgrywa kluczową rolę.

Przyszłość IoT niesie ze sobą tworzenie coraz lepszych narzędzi wspierających człowieka, a niekiedy nawet zastępujących go przy wykonywaniu prostych analiz. Autonomiczne urządzenia pomogą zorganizować pracę całych zakładów produkcyjnych tak, by stała się ona jak najbardziej efektywna. Co więcej, dzięki sztucznej inteligencji i algorytmom predykcji można będzie wyeliminować wszelkie przestoje w produkcji spowodowane awariami, a tworzone za ich pomocą inteligentne produkty będą lepiej przystosowane do potrzeb konsumenta.

IoT a bezpieczeństwo

Internet rzeczy to technologia, która niesie ze sobą wiele nowych możliwości. Należy jednak pamiętać, że stanowi także wyzwanie dla rynku. Mowa tu o problemie bezpieczeństwa systemów IoT i nie chodzi tylko o specjalistyczne urządzenia czy sensory monitorujące chociażby pracę elektrowni atomowych. Dziś dane zbierają nawet smartfony, które nosimy przy sobie na co dzień, a zawierają one poufne informacje dotyczące nas samych, np. kont bankowych, czy adresów rodziny.

- Wszystkie elementy ekosystemu IoT są w pewnym stopniu podatne na cyberataki, których efektem może być kradzież danych, a nawet przejęcie kontroli nad urządzeniem. Cyberbezpieczeństwo stanowi więc ogromne wyzwanie dla rynku technologicznego, lecz jednocześnie wyznacza mu kolejny kierunek rozwoju – dodaje Paweł Pacewicz.

© Transition Technologies

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2