reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony berenyi dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 lutego 2017

Etteplan rozwija działalność w Polsce

Etteplan, czyli dawny Espotel, specjalizuje się w systemach embedded oraz IoT. Ale dla inżynierów z wrocławskiego biura projektowego niestraszne żadne wyzwanie dotyczące elektroniki.
We wrocławskim biurze Etteplan pracuje ponad 150 inżynierów – a to tylko cześć 2,5 tysięcznego zespołu inżynierów firmy zajmującej się szeroko pojętym projektowaniem elektroniki. Polski oddział Etteplan prowadzi wszechstronną działalność na tym polu: od opracowywania koncepcji, poprzez projekty sprzętu i oprogramowania, aż po testy, wraz z zarządzeniem projektem. Najliczniej reprezentowani są inżynierowie oprogramowania, ale są i specjaliści od hardware’u oraz mechanicy, a od około miesiąca we Wrocławiu rozwijany jest nowy dział dokumentacji technicznej. – Jest olbrzymie zapotrzebowanie na przejrzystą oraz przygotowaną w nowoczesny i wygodny sposób dokumentację techniczną. Tymczasem w wielu firmach nie ma metodologii ani dobrych praktyk jej tworzenia – mówi Mateusz Zelek, manager rozwoju biznesu w firmie Etteplan. – Przy czym nie zawsze chodzi tu o opis nowych projektów, ale często też o rodzaj, nazwijmy to „inżynierii wstecznej”. Na przykład gdy klient z branży AGD ma linię produkcyjną powstałą jeszcze w latach 70., do której dokumentacja jest szczątkowa lub nie ma jej wcale. Wtedy wkraczamy my: sprawdzamy co tam jest i odtwarzamy, od razu w formie cyfrowej, żeby dokumentacja była dostępna np. z tabletu i można ją było w prosty sposób aktualizować – wyjaśnia Mateusz Zelek i dodaje, że dzięki utworzeniu działu dokumentacji technicznej, wrocławskie biuro Etteplan jest obecnie jedynym oddziałem w Europie Środkowej, który oferuje kompletne portfolio usług. Jednak specjalizacją inżynierów z Dolnego Śląska jest obszar embedded oraz Internet rzeczy (IoT – Internet of Things).

Etteplan nie narzeka na brak zleceń i widzi przed sobą duże perspektywy rozwoju. Szczególne zainteresowanie wzbudza obecnie rynek polski, którym dysponuje jeszcze olbrzymim potencjałem. – Aktualnie prowadzimy rozmowy dotyczące nawiązania współpracy z około 20 podmiotami z kraju – mówi Mateusz Zelek. – Polski oddział to także rodzaj okna na Europę Środkową i Wschodnią dla kolegów ze Szwecji i Finlandii. Nasz region daje jeszcze duże możliwości rozwoju, w odróżnieniu np. od Skandynawii, gdzie jesteśmy już dobrze znani, a i rynek jest nasycony – stwierdza manager Etteplan. Firma zamierza też sięgnąć po nowych klientów w Europie Zachodniej, przede wszystkim w Niemczech, Holandii i Szwajcarii.

Etteplan jest międzynarodowym biurem projektowym R&D zajmującym się systemami wbudowanymi dla różnych sektorów gospodarki, takich jak przemysł, telekomunikacja, medycyna, branża zbrojeniowa, motoryzacja, automatyka budynków oraz AGD. Firma powstała w 1983 roku i obecnie Etteplan ma swoje biura w 8 krajach świata: Finlandii, Szwecji, Polsce, Niemczech, Holandii, Rosji, Chinach i USA. Wrocławski oddział do 2016 roku, gdy nastąpiło przejęcie przez Etteplan, działał pod nazwą Espotel.
Kadra Etteplan wciąż rośnie w siłę i to w szybkim tempie: średnio o 4 nowych inżynierów miesięcznie. Nic więc dziwnego, że firma właśnie szuka nowego biura i planuje przeprowadzkę jeszcze w tym roku. Obecnie wrocławska spółka dysponuje powierzchnią 1000 m kw., a zamierza wynająć około 2000 m kw.

Etteplan działa w różnych obszarach elektroniki. – Wspieramy klienta od samego początku aż po proces certyfikacji. Przez ponad 30 lat działalności zdobyliśmy doświadczenie w bardzo różnorodnych branżach: kolejnictwa, medycznej, telekomunikacji, górniczej czy przemysłowej. Często robimy projekty niestandardowe, np. dla start-upów. W Polsce jest dużo młodych firm, które mają ciekawe pomysły, ale nie mają jeszcze wystarczających zasobów, by samodzielnie stworzyć nowe rozwiązanie – mówi Mateusz Zelek. Przykładem może być ławka inteligentna z panelem fotowoltaicznym i akumulatorem, wyposażona w moduł Wi-Fi, tak by można było usiąść w parku i skorzystać z Internetu. Ale Etteplan współpracuje też z dużymi firmami przemysłowymi, chociażby z branży spożywczej, które szukają sposobów by podnieść wydajność. Wówczas Etteplan przygotowuje indywidualne projekty, dostosowane do specyfiki danego klienta.

Opowiadając o działalności wrocławskich inżynierów nie sposób nie wspomnieć o uruchomieniu przez nich własnej sieci w standardzie LoRa. Ten wąskopasmowy standard komunikacji bezprzewodowej ma niskie wymagania dotyczące poboru energii, przez co urządzenia działające w standardzie LoRa mogą długo pracować na jednej baterii. Co więcej, korzystanie z tej sieci jest bezpłatne. Specjalistom z Etteplan udało się już osiągnąć transmisję danych na odległość 8 km i to w gęsto zabudowanym terenie miejskim. Firma działa w stowarzyszeniu LoRa Alliance i stara się przekonać inne firmy do korzyści wynikających z zastosowań tego standardu w aplikacjach internetu rzeczy.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2017 20:30 V8.8.9-1