reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Rynki | 12 grudnia 2016

Instytut Mikromakro o polskim rynku dronów

Wartość rynku dronów w Polsce szacowana jest na 201,31 mln PLN za 2016 r., co oznacza wzrost o 22,75% w stosunku do roku ubiegłego (164 mln PLN), pomimo załamania na rynku wojskowym.
Fundacja „Instytut Mikromakro” przedstawia wstępne wyniki badania dotyczącego rynku dronów w Polsce. Większość przychodów w tym sektorze wygenerowała sprzedaż sprzętu rekreacyjnego i przeznaczonego dla profesjonalnej fotografii i filmu oraz usługi, w tym szkolenia na licencjonowanych operatorów bezzałogowców.

Rynek należy podzielić pod kątem dominującej działalności: handel, produkcja i usługi, w tym szkolenia. Chociaż wciąż dominuje handel (55% w 2016 r; 62% w 2015 r.), to istotny wzrost obserwujemy w usługach (33% w 2016 r.; 17% w 2015 r.), ale zarazem odnotowujemy spadek w krajowej produkcji dronów (12% w 2016 r.; 21% w 2015 r.). Wynika to z braku znaczących zamówień wojskowych i innych służb mundurowych – czytamy w komunikacie Instytutu.

W badaniu rynku uwzględniono 255 firm (w poprzednim roku 140), dla których drony są podstawowym narzędziem w działalności gospodarczej. Zdecydowana większość świadczy usługi fotograficzne lub prowadzi działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych. - Ale w naszych badaniach skupiamy się głównie na tych, które traktują drony jako podzbiór Przemysłu 4.0 i rozumieją, że drony wypełniają lukę technologiczną między rozwiązaniami naziemnymi a technikami satelitarnymi i kosmicznymi w zakresie pozyskiwania i analizy informacji. To grupa ok. 50 firm i instytutów badawczo-rozwojowych. Notabene liczbę firm i instytucji działających na rynku dronów i na jego rzecz szacujemy łącznie na 400 – zauważają autorzy raportu.

Sam rynek szkoleń operatorów bezzałogowych statków powietrznych w Polsce wart jest co najmniej 13,8 mln PLN. Efektem działalności 46 certyfikowanych ośrodków szkoleniowych i pomyślnego przejścia egzaminów u 14 egzaminatorów jest ok. 3600 operatorów UAV posiadających świadectwa kwalifikacji. Między majem a listopadem 2016 r. przybyło ich aż 1000. Pod tym względem Polska jest na trzecim miejscu na świecie, zaś na pierwszym w Europie, co jest konsekwencją dość korzystnych i jasnych przepisów prawa lotniczego o bezzałogowych statkach powietrznych. Niemniej przyjęta niedawno przez kraje unijne tzw. Deklaracja Warszawska oznacza znacznie przyspieszenie prac nad unifikacją prawa dronowego w skali UE, w tym nad wprowadzeniem zasad ruchu bezzałogowców w przestrzeni miejskiej tzw. Urban Traffic Management (UTM). Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Raport z badań p.t. „Rynek dronów w Polsce 2016. Świt” ukaże się na początku 2017 r.

Fundacja Instytut Mikromakro to założony w 2009 roku think-tank, który dąży do wzrostu społecznej akceptacji systemów inteligentnych, w tym dronów, robotów i systemów fuzji informacji. W tym celu prowadzi badania rynku pojazdów autonomicznych i animuje jego rozwój m. in. organizując Paradę Robotów Droniadę, coroczny konkurs dla zespołów akademickich w misjach poszukiwawczo-ratunkowych z wykorzystaniem dronów o Nagrodę Pieniężną Prezydenta Miasta Krakowa.

Źródło: Instytut Mikromakro

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 18 2018 14:17 V9.2.8-1