reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© begemot 30 dreamstime.com Rynki | 13 października 2016

Sprzedaż pecetów spada 8 kwartał z rzędu

W trzecim kwartale 2016 roku na świecie sprzedano 68,9 mln sztuk komputerów PC, czyli o 5,7% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. To już 8 z kolei kwartał, w którym sprzedaż pecetów spada – najdłuższy taki okres w historii przemysłu komputerowego.
- Możemy mówić od dwóch podstawowych czynnikach, które wpłynęły na rynek komputerów: wydłużenie czasu życia komputerów, dzięki dodatkowym urządzeniom oraz słaby popyt na komputery na rynkach wschodzących - komentuje Mikako Kitagawa, główny analityk w firmie Gartner. Kitagawa dodaje, że według przeprowadzonych przez firmę sondaży dotyczących rynków dojrzałych, większość konsumentów posiada i używa co najmniej trzech różnych typów urządzeń, wśród których komputer wcale nie jest najważniejszy. Dlatego użytkownicy nie mają potrzeby, by wymieniać komputer tak często, jak robili to w przeszłości, a niektórzy mogą się na to nie zdecydować już nigdy. Z kolei na rynkach wschodzących, konsumentom często wystarcza smartfon lub tablet.

Gartner zaprezentował też wstępne wyniki sprzedaży największych producentów z branży. Firmy z pierwszej szóstki odpowiadają łącznie aż za 78% sprzedaży komputerów w trzecim kwartale 2016 roku. Na pierwszym miejscu jest Lenovo, ale HP jest tuż za chińskim producentem i po uzyskaniu ostatecznych danych kolejność w rankingu może się jeszcze zmienić.Źródło: © Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 10 2018 12:38 V9.0.1-2