reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ginasanders dreamstime.com Rynki | 11 października 2016

Czeka nas boom na rynku połączonych samochodów

W 2016 roku na świecie zostanie wyprodukowanych 12,4 mln sztuk samochodów podłączonych do internetu, podczas gdy w 2020 roku ta liczba wzrośnie do 61 mln sztuk – prognozuje Gartner.
Produkcja samochodów połączonych w sieci gwałtownie rośnie zarówno na rozwijających się rynkach motoryzacyjnych, jak i na dojrzałych. Dotyczy to aut wyposażonych we wbudowane moduły komunikacyjne, ale i pojazdów korzystających z dostępu do sieci poprzez łącze udostępniane z urządzenia mobilnego. Prognozę produkcji połączonych samochodów przygotowaną przez analityków Gartnera przedstawia poniższa tabela.- Połączone samochody będą nadal impulsem do wprowadzania nowych, innowacyjnych produktów i usług, oraz będą wpływać na tworzenie nowych firm czy modeli biznesowych. Zapoczątkują także erę inteligentnej mobilności, która wpłynie na zmiany w branży motoryzacyjnej, idące w stronę modelu stawiającego w centrum usługi – komentuje James Hines, dyrektor badań w firmie Gartner.

Dzięki podłączeniu samochodów do internetu, producenci aut będą w stanie wygenerować przychody z tytułu sprzedaży dodatkowych usług oraz funkcji. Co więcej, mogą liczyć na wzrost lojalności klientów, dzięki wyraźniejszemu spersonalizowaniu oferowanych produktów. Wprowadzania innowacji można się też spodziewać w komplementarnych biznesach, np. w ubezpieczeniach i wynajmowaniu samochodów, usługach zakładających wspólne korzystanie z pojazdów (car-sharing) czy ładowaniu samochodów elektrycznych.

W aplikacjach samochodowych szczególnie szybko ma rosnąć zapotrzebowanie na informacje dotyczące rozpoznawania obrazów i dane geolokalizacyjne – oceniają eksperci Gartnera.

Coraz mocniej zautomatyzowane samochody będą coraz bardziej zaawansowane pod względem zastosowanych technologii sensorowych, wliczając w to kamery czy systemy radarowe. Wiele pojazdów będzie wykorzystywało detekcję obrazu jako główny środek identyfikacji i rozpoznawania obiektów w pobliżu auta[/i] – zauważa Hines.

Eksperci Gartnera definiują połączony samochód, jako pojazd z możliwością dwukierunkowej bezprzewodowej komunikacji z siecią zewnętrzną, która pozwala na przesyłanie cyfrowych usług i treści, danych telemetrycznych samochodu, umożliwianie zdalnego monitorowania i kontroli oraz zarządzanie wewnętrznymi systemami auta.

Źródło: © Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 08 2017 11:27 V8.5.6-1