reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fergregory dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 29 września 2016

Polska Strategia Kosmiczna: większy udział w programach ESA i wsparcie dla biznesu

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje założeń Polskiej Strategii Kosmicznej. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie udziału Polski w programach ESA i w projektach kosmicznych Unii Europejskiej.
Kolejne założenia Polskiej Strategii Kosmicznej to utworzenie inkubatora biznesowego ESA, większe wykorzystanie danych satelitarnych w administracji, obronności i biznesie, a także kształcenie kadr na nowych kierunkach studiów. - Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej – powiedziała wiceminister Emilewicz.

Głównym celem powstającej obecnie Polskiej Strategii Kosmicznej jest wzmocnienie polskiego przemysłu kosmicznego, który do 2030 roku ma stać się konkurencyjny w skali Europy, a jego obroty mają sięgnąć co najmniej 3 proc. rynku europejskiego. Ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki zwiększeniu udziału Polski w programach opcjonalnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (aby wykorzystywać środki w wysokości 150-200 proc. obowiązkowej składki), zwiększeniu udziału w projektach kosmicznych Unii Europejskiej (takich jak Copernicus, Galileo, Horizon 2020) i innych inicjatywach międzynarodowych. Tworzone będą warunki wewnętrzne sprzyjające rozwojowi sektora kosmicznego. Mają w tym pomóc takie działania, jak utworzenie inkubatora biznesowego ESA, likwidacja barier prawnych oraz wprowadzanie innych ułatwień dla jednostek naukowych i przedsiębiorstw.

Ważną częścią strategii jest zwiększenie poziomu wykorzystania danych satelitarnych, zwłaszcza przez administrację publiczną i w projektach komercyjnych. Ponadto rząd chce, by Polska miała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności oraz zapewnienie niezależności. W dokumentach prezentujących strategię pojawia się koncepcja zbudowania polskich nanosatelitów, z potencjałem do stworzenia ich konstelacji oraz systemu operowania.

Ministerstwo Rozwoju zaznacza, że inwestycje w sektor kosmiczny przynoszą korzyści w różnych obszarach. Kosmiczne technologie, które charakteryzują się takimi cechami, jak wytrzymałość, niezawodność czy energooszczędność niejednokrotnie mogą znaleźć zastosowanie w innych gałęziach przemysłu. Podkreślono również, że od czasu przystąpienia Polski do ESA nastąpiło przyspieszenie rozwoju przemysłu kosmicznego w kraju, a polskie podmioty biorą udział w licznych projektach Agencji.

Polska Strategia Kosmiczna jest częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ma zwiększyć znaczenie innowacyjności, nowych technologii i wiedzy w polskiej gospodarce. Dokument został ogłoszony do konsultacji społecznych.

Źródło: PARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 08 2018 17:15 V9.2.4-2