reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cookelma dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 września 2016

Creotech przeznaczy ponad 4 mln PLN na rozbudowę centrum B+R

Creotech Instruments w zeszły piątek podpisał umowę na realizację projektu „Rozbudowa centrum badawczo-rozwojowego (CB-R) Creotech Instruments SA dla konstrukcji satelitarnych i misji kosmicznych”.
Projekt o wartości niemal 4,3 mln PLN jest dofinansowywany w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Kwota dofinansowania wynosi 1,798 mln PLN.

W ramach przedsięwzięcia Creotech rozwinie posiadane zaplecze produkcyjne systemów satelitarnych o centrum badawczo-rozwojowe, składające się z następujących (nowych) działów:
  1. zaplecza projektowego dla układów satelitarnych, w szczególności układów kontroli satelitów, układów dystrybucji zasilania, oraz układów pozycjonowania i kamer stosowanych w przestrzeni kosmicznej,
  2. prototypowni układów kosmicznych, pozwalającej na szybkie wytworzenie, przy zachowaniu standardów przemysłu kosmicznego zaprojektowanych układów przeznaczonych dla misji kosmicznych,
  3. zaplecza testowego dla zaprojektowanych i wykonanych prototypów.

- Rezultaty projektu pozwolą na podwyższenie efektywności: znacznie szybsze prowadzenie projektów, obniżenie kosztów oraz podwyższenie niezawodności (poprzez redukcję z łańcucha zagranicznych podwykonawców) – czytamy w komunikacie Creotech. Firma informuje także, że zapotrzebowanie na opisane powyżej zaplecze wynika z chęci dywersyfikacji produkcji.

Spółka podkreśla, że zakres rzeczowy projektu nawiązuje ściśle do tematyki podpisanych oraz będących w fazie negocjacji międzynarodowych kontraktów z zakresu realizacji projektów kosmicznych (kontrahentami/potencjalnymi kontrahentami Creotech są m.in. Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus).

Creotech, dzięki realizacji zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych, zamierza opracować innowacyjne na skalę krajową i europejską układów oraz w dalszej perspektywie systemy satelitarnych, a także istotnie udoskonalić istniejące podsystemy satelitarne. - Poszczególne komponenty planowane do stworzenia w ramach nowego zaplecza projektowego, prototypowego oraz testowego staną się elementami układów satelitarnych wykorzystywanymi w ramach konstrukcji satelitarnych oraz misji kosmicznych - informuje firma.

Układ satelitarny to układ integrujący podsystemy i systemy, który stanowi kompletną jednostkę wysyłaną w przestrzeń kosmiczną. Może to być satelita (znajdujący się na orbicie ziemskiej) bądź sonda kosmiczna wysyłana poza orbitę – zgodnie z opisem zawartym w KIS (Krajowej Inteligentnej Specjalizacji, w którą wpisuje się projekt): mobilne bezzałogowe platformy. CREOTECH stanie się producentem instrumentów, systemów do pozyskiwania i obrazowania danych/informacji przestrzennych.

Źródło: Creotech

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2017 21:30 V8.9.2-1