reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© wizzyfx dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 sierpnia 2016

PGE Dystrybucja rozpoczęła masową instalację liczników

Firma rozpoczęła masową instalację liczników i koncentratorów w ramach pilotażowego projektu budowania inteligentnego systemu pomiarowego w oddziałach w Białymstoku i Łodzi.
Celem projektu jest wdrożenie całego systemu AMI (Advanced Metering Infrastructure), umożliwiającego zdalną, dwukierunkową komunikację między licznikami energii elektrycznej a systemem centralnym PGE Dystrybucja. Liczniki zdalnego odczytu zostaną zainstalowane w ponad 50 tysiącach gospodarstw domowych na osiedlu Retkinia w Łodzi oraz w Augustowie i jego okolicach. Projekt ma charakter pilotażowy i wpisuje się w zalecenia Unii Europejskiej, która nakłada na Państwa Członkowskie obowiązkową wymianę liczników do 2020 roku. Zdalne systemy pomiarowe pozwolą na bardziej efektywne i bezpieczne zarządzanie sieciami elektroenergetycznymi, integrację procesów związanych z produkcją energii elektrycznej, zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i konwencjonalnych, dystrybucją, sprzedażą i użytkowaniem energii. Umożliwi to zaspokajanie potrzeb energetycznych społeczeństwa w sposób ekonomiczny, trwały i bezpieczny.
Pilotaż projektu zakończy się z końcem roku 2016, wtedy też nastąpi jego podsumowanie..

Podstawą rozwiązań klasy AMI i inteligentnych sieci energetycznych - oprócz całej infrastruktury sieciowej, tj. liczników, koncentratorów, modułów komunikacyjnych i pomiarowych oraz elementów wykonawczych - jest dedykowany system informatyczny. Dane pomiarowe zbierane i archiwizowane przez liczniki będą przekazywane Aplikacji Centralnej AMI, należącej do PGE Dystrybucja, czyli programowi odpowiadającemu zarówno za zarządzanie tymi danymi, jak i za ich przetwarzanie.

Liczniki systemowe klasy AMI wizualnie niewiele różnią się od tradycyjnych liczników elektronicznych. Posiadają one dodatkową zaletę - oprócz realizacji podstawowych funkcji pomiarowych w zakresie zużycia energii elektrycznej zapewniają dwukierunkową komunikację oraz cykliczne przesyłanie danych pomiarowych do systemu centralnego. Automatyzacja procesu pozyskiwania danych z liczników umożliwia zarówno odbiorcy, jak i operatorowi sieci dystrybucyjnej monitorowanie zużycia energii elektrycznej.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 20 2018 13:29 V9.1.4-2