reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nyul dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 sierpnia 2016

ITME: sukces polsko-szwajcarskiego projektu

ITME poinformował o zakończeniu projektu, dzięki któremu mogą powstać hybrydowe materiały półprzewodnikowe do produkcji ogniw fotowoltaicznych nowej generacji.
- Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Doroty Pawlak z Zakładu Materiałów Funkcjonalnych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych zakończył z pełnym sukcesem prace nad projektem pt.: "Hybrydowe materiały półprzewodnikowe do przetwarzania energii słonecznej" – poinformował Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

Projekt był realizowany we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim (CeNT) oraz Politechniką Federalną w Zurychu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego.

W ostatnich latach, wodór zaczął odgrywać niezwykle ważną rolę, jako alternatywne źródło energii i przyjazne dla środowiska paliwo przyszłości. Celem projektu było opracowanie innowacyjnych materiałów, które efektywnie rozkładałyby wodę na wodór i tlen pod wpływem światła słonecznego. Dzięki połączeniu nano- i mikromateriałów udało się naukowcom stworzyć nowej klasy hybrydowe materiały półprzewodnikowe, bardzo wydajne w pochłanianiu światła słonecznego i umożliwiające produkcję wodoru z wykorzystaniem energii pochodzącej ze światła. Dzięki temu mogą być np. opracowywane nowe sposoby wytwarzania materiałów do produkcji ogniw fotowoltaicznych nowej generacji.

Projekt był realizowany w latach 2011-2016, a pozyskana kwota dofinansowania wyniosła 4 012 360,61 zł.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 22:05 V9.2.11-1