reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ABB Przemysł elektroniczny | 26 lipca 2016

40 000 km bez paliwa

Udało się! Samolot Solar Impulse korzystający wyłącznie z energii słonecznej okrążył Ziemię.
Solar Impulse wylądował dzisiaj o 4.05 czasu lokalnego w Abu Dhabi – punkcie startowym całej wyprawy – po ponad 48 godzinnym locie z Kairu. - To historyczne osiągnięcie o ogromnym znaczeniu – powiedział Ulrich Spiesshofer, CEO firmy ABB, podkreślając zarazem znaczenie odnawialnych źródeł energii i pionierskiego ducha w drodze do tego, by korzystać z energii nie zużywając zasobów planety.

Pilotami Solar Impulse byli Bertand Piccard i André Borschberg, którzy zostaną zapisani w encyklopediach awiacji, m.in. za najdłuższy samotny lot (z Japonii na Hawaje – 117 godzin i 52 minuty - André Borschberg) oraz za pierwszy samotny przelot nad Atlantykiem samolotem o napędzie słonecznym (Bertand Piccard).

Rozpiętość skrzydeł Solar Impulse, jest większa niż w Boeinga 747, natomiast samolot waży mniej więcej tyle co zwykły samochód osobowy. Solar Impulse zasilany jest za pomocą 17 248 ogniw solarnych rozmieszczonych na skrzydłach o dlugości 72 metrów. Samolot wystartował 9 marca 2015 roku.I jeszcze krótki filmik z jednego z etapów wyprawy:A na koniec kilka liczb:
  • dystans: 43 041 km
  • liczba lotów: 17
  • łączny czas lotu: 558 godzin 6 minut
  • liczba pobitych światowych rekordów: 8
  • zużyta energia słoneczna: 11 655 kWh

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 22 2018 12:38 V9.2.10-2