reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESA Przemysł elektroniczny | 22 lipca 2016

Polsko – chińska współpraca kosmiczna: aktualizacja

Umowa pomiędzy POLSA oraz jej chińskim odpowiednikiem stworzy nowe możliwości pozyskiwania zleceń przez polskie firmy z sektora technologii kosmicznych.
Temu celowi ma służyć porozumienie podpisane 20 czerwca 2016 roku w Warszawie przez prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marka Banaszkiewicza oraz administratora Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Xu Dazhe. Agencje przewidują współpracę w trzech obszarach: badań kosmicznych (m.in. astrofizycznych), wykorzystania danych satelitarnych (w badaniach Ziemi, środowiska i klimatu) oraz technologii kosmicznych w dziedzinie telekomunikacji. Umowa umożliwi m.in. planowanie i realizację wspólnych projektów kosmicznych, programów wymiany naukowej i szkoleń personelu, wymianę wyposażenia, dokumentacji, danych, wyników eksperymentów i informacji naukowych.

Ponadto przy okazji wizyty chińskiej delegacji rządowej w Polsce wiceminister handlu Jiang Zengwei zapowiedział, że Chiny zamierzają realizować bardziej aktywną politykę importową, m.in. zwiększając import z Polski zaawansowanych technologii, kluczowych urządzeń i części. Polskie instytucje naukowe i przedsiębiorstwa mogą zaoferować Chińczykom swoje osiągnięcia z dziedzin pokrewnych technologiom kosmicznym.

Chiny to obecnie jeden z najbardziej liczących się krajów działających w obszarze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Niedawno uruchomiły swój czwarty kosmodrom, a jednocześnie przetestowały nową rakietę nośną Chang Zheng 7 (Długi Marsz 7) oraz kapsułę załogową. Jeszcze we wrześniu 2016 roku Państwo Środka chce umieścić na orbicie moduł laboratorium kosmicznego Tiangong-2 (Niebiański Pałac 2). Na lata 2018-2022 przewidywane jest zbudowanie i ulokowanie na orbicie stałej stacji kosmicznej Tiangong-3. Będzie ona służyła chińskim naukowcom i astronautom m.in. do prowadzenia badań nad mikrograwitacją oraz eksperymentów w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Polska współpracuje z Chinami w sektorze kosmicznym już od kilku lat. Udanym przykładem tej współpracy jest chociażby start – w sierpniu 2014 roku – z chińskiego poligonu Taiyuan Launch Space Center – rakiety Long March 4B, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę Heweliusz. Był to wynik kontraktu zawartego pomiędzy Polskim Konsorcjum Projektu BRITE i chińskim przedsiębiorstwem rządowym realizującym zadania przemysłu kosmicznego – China Great Wall Industry Corporation (CGWIC).

Źródło: PARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 22 2017 09:19 V8.5.4-2