reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© jurij sorli dreamstime.com Nauka | 18 lipca 2016

Giętkie sensory z Gdańska

Przeczytajcie więcej o jednym z projektów dofinansowanych z programu TEAM TECH, którego celem jest opracowanie oprogramowania do tworzenia sensorów.
Zespół, którym kieruje prof. Michał Mrozowski z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 986 400 zł w I edycji konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pod nazwą TEAM-TECH. Projekt „EDISON Projektowanie elektromagnetyczne giętkich sensorów” będzie realizowany w konsorcjum, wspólnie ze spółką EM Invent, założoną przez pracowników PG.

Celem projektu jest opracowanie i wprowadzenie na światowe rynki zaawansowanego programu komputerowego służącego do projektowania biosensorów i sensorów wykorzystujących fale elektromagnetyczne. Program ten służyć będzie również do projektowania układów elektronicznych wysokiej częstotliwości (pozwalających na zdalny odczyt mierzonych danych) i przeznaczonych do zastosowań m.in. w ciągłej diagnostyce medycznej, inteligentnych miastach, domach i innych środowiskach, a także w szerszym kontekście Internetu rzeczy – IoT (ang. Internet of Things).

– Sensory stanowią podstawowy element przyszłych systemów ICT, które będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, ochronę zdrowia, ekologię, transport, bezpieczeństwo i wiele innych kwestii. Na bazie czujników i łączności bezprzewodowej tworzone są sieci sensorowe i powstają inteligentne środowiska dostosowujące się do potrzeb ludzi, czy też sieci poprawiające bezpieczeństwo i komfort życia obywateli – wyjaśnia prof. Michał Mrozowski, kierownik projektu EDISON.

– Powoli takie sieci zaczynają nam towarzyszyć w codziennym życiu. Zegarki „inteligentne”, takie jak np. Apple Watch, czy Samsung Gear, mają wbudowane sensory mierzące puls i temperaturę. Inne czujniki np. mierzące wilgotność skóry albo stopień nasycenia krwi tlenem mogą być wszyte w opaskę na czoło lub w bransoletkę, kolejne zaś umieszczone w podeszwach butów, a nawet w koszulce. Cały ich zestaw tworzy minisieć, której poszczególne węzły przesyłają wyniki pomiarów drogą bezprzewodową do telefonu komórkowego, w celu dalszej obróbki i analizy. Nowo opracowywane generacje czujników, np. biosensory mogą być umieszczone na ciele człowieka, np. na skórze, stąd muszą być giętkie i elastyczne – dodaje prof. Mrozowski.

Konstruktorzy takich sensorów (umieszczanych na ciele) muszą odpowiednio dobrać ich kształt, wymiary i materiał, żeby z jednej strony czujnik funkcjonował prawidłowo, a z drugiej, aby rozciągał się, był wytrzymały i dobrze przylegał do ciała.
Projektowanie tego typu urządzeń odbywa się z użyciem zaawansowanego i drogiego oprogramowania i polega na przeprowadzeniu setek czasochłonnych obliczeń. Wszystko po to, by znaleźć najbardziej odpowiedni, z punktu widzenia właściwości elektromagnetycznych, kształt sensora. W projekcie EDISON opracowane zostanie nowe narzędzie, które usprawni ten proces.

Partnerem Politechniki Gdańskiej w projekcie EDISON będzie firma EM Invent. Projekt powinien zakończyć się w roku 2019.

Źródło: Politechnika Gdańska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2017 22:15 V8.9.2-2