reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 04 lipca 2016

Ponad 600 mln zł dla naukowców w dwóch rozstrzygniętych konkursach PO IR

563 mln zł otrzymają konsorcja naukowe realizujące projekty w ramach Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Z kolei 40 mln zł przeznaczonych zostanie na stworzenie ośrodka badawczego prowadzącego tzw. międzynarodowe agendy badawcze.
Do konkursu zorganizowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy w ramach działania 4.2 PO IR Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki zgłosiło się 7 wnioskodawców. Na podstawie oceny dokonanej podczas panelu ekspertów od analizy finansowej i budownictwa, reprezentujących zarówno świat nauki jak i gospodarki, wyłoniono 5 konsorcjów naukowych, które podejmą się prowadzenia projektów infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Mają one zapewnić dostęp do infrastruktury badawczej dla przedsiębiorców i innych podmiotów zainteresowanych jej wykorzystaniem do własnych prac B+R. Liderami zwycięskich projektów są: Politechnika Wrocławska, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (2 projekty), Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Geofizyki PAN.

Politechnika Wrocławska otrzyma ponad 66,8 mln zł na projekt „EMC-LabNet – Polska Sieć Laboratoriów EMC”. Całkowita wartość projektu to ponad 90 mln zł.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła natomiast pierwszy konkurs w ramach działania 4.3 PO IR Międzynarodowe Agendy Badawcze. Zwyciężył w nim projekt złożony przez prof. Tomasza Dietla oraz prof. Tomasza Wojtowicza z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Otrzymają oni blisko 40 mln zł na realizację interdyscyplinarnych badań z zakresu materiałoznawstwa, nanotechnologii, fizyki półprzewodników oraz badań nad magnetyzmem i nadprzewodnictwem. Prowadzone przez wyłonionych w międzynarodowych konkursach czołowych naukowców z Polski i z zagranicy badania mają się przyczynić się do opracowania nowych materiałów topologicznych.

Do końca 2017 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej planuje ogłoszenie jeszcze 2 konkursów w programie MAB. Najbliższy nabór zostanie otwarty w sierpniu.

Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 17 2018 19:38 V9.3.2-2